شکر خواهم

شفقنا رسانه- مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در تقدیر از یونس شکرخواه،‌ در حالی که اشک می‌ریخت گفت: شکرخواه معلمی است که از رشته خود رانده شده است. شما امروز از پدر روزنامه‌نگاری آنلاین تجلیل می‌کنید در حالی که در دانشکده روزنامه‌نگاری جایی برای او نیست.

به گزارش مهر،‌ یازدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران، صبح امروز یکشنبه 27 مهر با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور، پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور و اساتیدی چون یونس شکرخواه، حسن نمکدوست، سید فرید قاسمی و محمدمهدی فرقانی آغاز به کار کرد.

حسام‌الدین آشنا در این برنامه گفت: همیشه این سوال برایم مطرح بود که چرا رئیس‌ها و مدیران وقتی سخنرانی‌شان را انجام می‌دهند، برنامه‌ها را ترک می‌کنند. همیشه می‌خواستم به آن‌ها بگویم این جلسات جای نشستن و گوش دادن است ولی حالا می‌توانم علت این برخوردها را درک کنم. علتش نه از روی خواستن و نه از روی تکبر است بلکه به خاطر نتوانستن است یعنی مدیران نمی‌توانند در جلسات بمانند چون وقتی مدیری در سطح وزارتخانه قرار می‌گیرد، او نیست که زمان را مدیریت می‌کند بلکه هجوم تعهدها و مسئولیت‌ها به گونه‌ای است که وقت را از او می‌رباید. بنابراین ما هم برای آقای آخوندی که مجبورند این جلسه را ترک کنند، آرزوی موفقیت می‌کنیم. این مطلب را در ابتدای سخنرانی‌ام گفتم تا اگر من هم مجبور شدم جلسه را ترک کنم، دلخور نشوید!

وی افزود: یونس شکرخواه عین ارتباط است، به این معنا که امر ارتباط‌گری را درونی کرده است. ایجاد ارتباط و حفظ و تاثیرگذاری در زمینه آن ارتباط و تلاش پیگیرانه برای تاثیرپذیری از آن ارتباط، ویژگی‌های یک انسان ارتباط‌گر است. من هیچ‌گاه همراه یونس شکرخواه نبوده‌ام و دوست، معلم یا شاگردش نبوده‌ام. بلکه همواره او را در جلسات و برنامه‌های کاری دیده‌ام. پس شناخت من از آقای شکرخواه صرفا در چارچوب جلسات کاری است. اما در این 20 سال کاری، با یک موجود به شدت‌ یادگیرنده مواجه بوده‌ام، کسی که تلاش می‌کند بیاموزد و هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کند، کسی که با امکانات کم و کوچک، کارهای بزرگ انجام می‌دهد. این‌ها تعابیری من‌درآوردی نیست، بی‌مبالات هم نیست. تبدیل کردن تهدید به فرصت، در هر حالی، کار دشواری است. بسیاری، یونس شکرخواه را از خانواده کیهان به یاد دارند؛ کیهانی که شماری از ستارگان مطبوعاتی و ارتباطی کشور را به خود دید. آن نسل ارتباط‌گر انقلابی در کنار هم رشد کردند و همه هم کیهان را ترک کردند.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در ادامه سخنانش گفت:‌ شکرخواه شاید آخرین نفر از آن‌ها باشد که از کیهان بیرون آمدند و تا جایی که ممکن بود در این روزنامه ماند و ذخیره ماندگاری را از روزنامه تخصصی از خود به جا گذاشت. یک بار از او پرسیدم چرا در کیهان ماندی؟ و پاسخ شنیدم برای این که کیهان خانه من است. او از کیهان نرفت مگر آن‌زمانی که کیهانیان قدر او را نشناختند و توان تحمل انسانی خلیل و آزاده را نداشتند. سال‌های بعد او را در خانه روزنامه‌نگاران جوان دیدم که توسط محمدرضا زائری تشکیل شده بود. هدفش هم تربیت نسل جوان روزنامه‌نگار ایرانی برای فردای ناشناخته بود. در آن‌جا، برای اولین بار بود که می‌دیدم یک مرد میانسال، به جوانان طوری آموزش می‌دهد که گویی فرزندان خودش هستند.

آشنا گفت:‌ تربیت کارگاهی روزنامه‌نگاران برای اولین بار بعد از انقلاب، در خانه روزنامه‌نگاران تشکیل شد؛ یعنی در روزگاری که روزنامه‌نگاری آنلاین نه آرزو که جرم تلقی می‌شد. وقتی جام‌جم آنلاین در یک اتاق شکل گرفت، شکرخواه الگویی را به کار بست که امروز هم به کار می‌رود. شکرخواه نشان داد که با یک سردبیر کارکشته و چند نیروی جوان می‌تواند با جهان ارتباط برقرار کند. بعد از آن هم به همشهری آنلاین رفت و امروز او معلمی است که از رشته خود رانده شده است.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در حالی که اشک می‌ریخت، ادامه داد: شما امروز از پدر روزنامه‌نگاری آنلاین تجلیل می‌کنید در حالی که در دانشکده روزنامه‌نگاری جایی برای او نیست. شکرخواه امروز در دانشکده مطالعات جهان که به مدیریت سعیدرضا عاملی دیگر مرد جان‌سخت این جلسه تاسیس شد، تدریس می‌کند. او در دانشکده مطالعات جهان تدریس می‌کند نه در رشته روزنامه‌نگاری آنلاین دانشکده علامه طباطبایی. این جفا را به کجا باید برد که حسن نمکدوست در دانشکده علامه طباطبایی نباشد؛ شکرخواه نباشد و دیگرانی هم که هستند، احساس بودن نکنند. پس قدرشناسی از استادان البته وظیفه قطعی انجمن‌های حرفه‌ای است اما قدرشناسی واقعی، توجه به دغدغه‌های آنان است، نشاندن آنان در سرجای خود و کمک به نسل آتی است که تا از نسل قبلی بیاموزد.

آشنا پس از ایراد این سخنان و پایان سخنرانی‌اش به پایین سن سالن برگزاری رفت. او و شکرخواه برای لحظاتی یکدیگر را در آغوش گرفتند و حاضران نیز تحت تاثیر فضای عاطفی شکل‌گرفته به تشویق‌شان پرداختند.

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سهیل

متأسفانه اخیراً گروهی عمداً یا سهواً دوره افتاده اند که چون وضعیت مثلاً فرهنگی کشور آشفته هست، بایدمجوز بگیریم تا ببُریم و بدوزیم و ویران کنیم و تذکر دهیم و ....کاملاً واضح هست که کار فرهنگی را با چوب و چماق و هویج نمیشود سامان داد! در واقع نبرد فرهنگی،توسط سربازی فرهنگی و به طریقه فرهنگی رخ میدهد؛وگرنه نه تنها به نتیجه نمی رسد ، بلکه در اکثر مواقع نتیجه کاملاً عکس میدهد! بعد از روی کار آمدن دکتر روحانی،قدمهای کوچک ولی مهمی برای برگرداندن آرامش و زدودن تنش در جامعه برداشته شده و امروز تصویر آرامی از جامعه داریم. پرواضح هست که آرامش واقعی در عدالت نهفته هست و جامعه ای که از اختلاف طبقاطی شدید رنج میبرد و بیکاری گسترده در آن وجود دارد با آرامش واقعی فاصله دارد،اما همین پوسته ای از آرامش هم به اندازه خودش نشاط آور است.حال اگر فرد یا افرادی سهواً یا عمداً بخواهند این پوسته تَرَک بردارد،در حق خودشان و مردم جفا کرده اند.

کیارش

استقبال از نخست وزیر ارمنستان،شاید اولین استقبال از یک مقام خارجی بود که با هنرمندی دلچسب و هوشمندانه ای انجام میشد.فکر میکنم کم کم داریم به پاره ای از اصول ظریف رفتارهای دیپلماتیک پی می بریم. رفتارهایی که اگر هنرمندانه با اصول دیپلماتیک انجام شود،به نتایج جالبی میرسد وگرنه نتیجه عکس میدهد و دلخوری ها را تشدید میکند.

مصدق

اگر ایرانیها به جای وارد کردن اینهمه کالای بنجل چینی و حاکم کردن آنها بر اقتصاد نحیفشان،کمی «همت» از چینی ها یاد می گرفتند، امروز بی شک یکی از قدرتهای هم تراز با چینیها در جهان بودیم!مردمی سخت کوش ،کم توقع،وطن پرست و امیدوار که بی شک بعد از شکست دادن سنگین تجاری غرب، حاکم مطلق و بلامنازع جهان خواهند شد و توقعات و عقاید غیردلچسب خود را به مردم تنبل و خیالباف جهان تحمیل خواهند کرد. این روزها فقط دیدن جنب و جوش چشم بادامیها در برجهای لوکس شانگهای انسان را به وجد نمی آورد؛بلکه دیدن این اسطوره های تلاش از آفریقا گرفته تا آمریکای لاتین و از اروپا تا خاور دور برای ما ایرانیها درس آموز است. برای آندسته از ایرانیهایی که روزشان را با لابیگری برای دزدی از وقت و پول بیت المال شروع می کنند و با فرارسیدن شب در بنگاههای معاملات ملکی جمع میشوند تا با سفطه بازی،جیب چند پزشک متخصص و دلال حرفه ای و بازرگان جواهرات را از پولهای بی زبان ملت پرپول تر کنند،باید کمی دیدن چینیها،مایه شرمساری باشد.قطعاً دنیای آینده دنیای انسانهای سخت کوش و با اراده ای است که در راستای خدمت به اقتصاد و معیشت خیل عظیم مردم جهان، استوار گام بر

مدیر

تصمیماتی که مدیران غیر مرتبط و غیر متخصص در جلسات تصمیم گیری میگیرند، به حدی خطرناک است که حدی برای آن قابل تصور نیست. مثلاً فکر کنیدکه قرار است در مورد یک مسأله پیچیده در مورد شبکه های کامپیوتری در یک اداره، مدیرانی تصمیم بگیرند که کوچکترین سواد کامپیوتری ندارند و در آن اداره اصلاً کار نکرده اند و چون دوست فلان و لابی بهمان هستند،در سه هفته چند جزوه خوانده باشند و چند روز تجربه از تکیه زدن بر صندلی ریاست آن اداره را هم باشند!در دنیایی که حتی برای راه رفتن هم باید سالها درس خواند و محضر اساتید رسید و تجربه ها آموخت،برای مسأله به این مهمی حضرات ،نظر میدهند و حتی در مواقعی نظر کارشناس را هم قاطعانه رد میکنند!! به همین سادگی! واقعاً آدم گاهی دهانش از تعجب باز می ماند.

علی

قطعاً پذیرایی از مهمانان خارجی آنهم با این شدت(!)،وقت و هزینه زیادی میبرد.زیباهای خوش تیپی که اطو شده به ایران می آیند و با لبخندی کشورمان را ترک میکنند.ولی دولتمردانمان اصولاً نباید وقت زیادی با آنها بگذرانند! میهمان نوازی ،خوب است ولی زیادیش نوعی غفلت است و کشور و ملت خارجی،هدفش بریدن تکه ای سهم از گوشت قربانی است و هرگز التیام دردهایمان نخواهد شد.ما ایرانیها در آخر خط باز خودمان را تنها خواهیم یافت. اینروزها که آخرین جوانه های امید در رگهای خیل عظیم جوانان بیکار ایرانی در حال خشکیدن است و آثار چنین یأسی پس از گذشت قریب به یک دهه کم کم دارد چهره وقیه خود را نمایان می سازد،جا دارد مسؤولان بر رفع تحریم های ایران پافشاری و به جای دلالان،صنعتگران کاملاً واقعی و دانش بنیان را بر عرش بنشانند و با تزریق خون تازه بر رگهای خشکیده اقتصاد کشور،دست جوانان بیکار کشور را (که حالا سن و سالی از انها گذشته و دیگر چون گذشته جوان به نظر نمی رسند)بگیرند.این جوانان پاکروی بیکار،این روزها افسرده و زمینگیر شده اند.اگر به کمکشان نشتابیم،فردا شاید خیلی دیر شود...

اکبر

تلاش بی امان و خستگی ناپذیر(!) عربستان سعودی و اسرائیل برای ایجاد اعتلاف بین المللی برای توقف برنامه های استراتژیک ایران وقعاً تعجب آور است.به قول ظریفی باید به اینها گفت: دست مریزاد!!

فرهنگ

دیروز داشتم مطلب لینک زیر را می خواندم: http://snn.ir/detail/News/364317/177 هرگونه تحلیل سطحی از مطلب این لینک،ما را به نتایج غلطی خواهد رساند.کل موضوع این هست که خانم محجبه مشهوری در یک شبکه اجتماعی خارجی،عکس هایی غیرچادری هم از خودش گذاشته که از دید خانم دیگر،که دریک خبرگزاری کار میکند(وایضاً همفکرانش در آن خبرگزاری)نوعی دهن کجی به حجاب برتر (چادر)هست.البته اشکالی ندارد که فردی که متخصص در علوم اسلامی نیست و اجتهادی هم در اینمورد ندارد،تصاویری از شخصی را در جایی ببیند و ناراحت شود.حتی اشکالی ندارد اگر او را در خیابان دید و تنها یافت،چشم غره ای بیاید و تذکری(هر چند غلط یا ناشی از برداشت اشتباه)به او بدهد!اما در کجای شریعت گفته شده میتواند چنین فردی،از امکانات یک خبرگزاری،برای بردن آبروی محجبه مذکور(بابت آنچه که شخصاً تشخیص میدهد دهن کجی هست)استفاده کند و شخصیت دیگران را در فضایی گسترده زیر علامت سؤال قرار دهد؛آنهم در شرایطی که میداند فرد مزکور امکان پاسخگوئی در همان محیط و به همان شکل را ندارد.اساساً خفیف کردن شخصیت افراد با بوق و کرنا یک جرم خیلی زشت است و حرمت آبروی مؤمن از حرمت خون او بیشتر است.

فرهنگ-2

سالها پیش،برخی از مردان مذهبی میگفتند که دیدن خانم های بی حجاب خارجی در سریال های تلوزیونی خریداری شده،چون نظر شرع را تهدید میکند،اشکال دارد.اما دیدیم این سریالها و فیلمها پخش شدند.در توجیه گفته میشد که آن خانم ها خارجی هستند و تصاویر هم زنده نیست.پس میگفتند اگر دیدن بانوان غریبه بدون حجاب را نقض غرض شرعی بدانیم،میتوانیم در شرایطی این بانوان را بدون چنین حجابی ببینیم.اساساً طبیعی است که در هر پرسش دینی به مجتهدین اعلمش مراجعه کنیم.ممکن است ظاهر احکام با برداشتهای متفاوتی همراه شود ولی این برداشتهای سطحی،توسط مجتهد اعلم اصلاح می شود.اینکه افراد گاهی وهم برشان میدارد که دیگر جای شبهه ای نیست و مسأله خیلی روشن است و نیازی به مجتهد و عالم دین در فلان قضیه نیست و میتوان بالفور نظر داد،برداشتی شخصی و نادرست است.در نمونه های متعدد رفتار متفاوت ما مردم عادی با رفتار مجتهدین اعلمی مانند علامه طباطبائی ها،در مواجهه با یک موضوع واحد ،خود گویای همه چیز است.

مدیر

در بحث توجه به علم و عالِم چند نکته حائز اهمیت هست:اول آنکه برتری علمی برای کشوری که نفت میفروشد و با پولش خوش میگذراند هم اهمیت دارد یا یک مسأله شعاری است؟جواب:بله!معنا دارد! چون بزودی با آغاز نبردهای تکنولوژیک در جهان،اگر کشوری با فروش منابعش زندگی کند،نابود خواهد شد. دوم:آیا معنای توجه به دانش و دانشمند،بزرگداشت و کمک به آنها است یا بر صدر نشاندن آنها و کمک گرفتن از آنها؟جواب:به هیچ وجه دانشمندان به خاطر دانششان،نیاز به کمک ندارند.بلکه این مردم هستند که باید سکان هدایت کشتی شان را به آنها بسپارند.اینکه مدیران قبلی،کماکان مدیر بمانند و حقوق و مزایا و تصمیم گیری های حساس پشت اتاقهای بسته مال آنها باشد و زیردست بودن و کمتر از مدیران سنتی مقام و مزایا داشتن مال دانشمندان باشد،این، از جُک های روزگار است و ما را به هیچ نتیجه ای نمی رساند.بلکه باید از تخت مدیریت دولتی پائین آمد و بقیه کار را به دانشمندان سپرد.اینکه گفته میشود مدرک الکی دانشگاهی بگیریم و این را بهانه کنیم و خودمان را با هر درجه علمی،دانشمند تر از هر دانشمندی تلقی کنیم و باز از تخت پایین نیاییم،با این کارها فقط داریم خودمان را گول میزنیم...

طاووس

سلام ممنون از وب و مطالب ارزشمندتون ازتون دعوت می کنم از این پست دیدن فرمایید و در صورت تمایل آنرا اشاعه دهید : (شناخت امام زمان عج) http://taavus.blogfa.com/post/108