در باره برنامه های گفتگو محور

در ترکیب جلسه، آن طور که به صراحت بیان می شد، شش موافق( منتقدین، دست اندر کاران و کمال تبریزی) و یک منتقد ( آشنا) حضور داشتند.

در طول جلسه، موافقین مختلف با ارجاع به صحبت های آشنا، سعی در پاسخ به مسائلی داشتند که گویا ایشان مطرح کرده بودند، و البته از نسخه ی پخش شده حذف شده بود. حتی دو بار رضا عطاران با اشاره به صحبت های آشنا، گفت حضور ایشان صحبت های خودشان را نقض می کند، که البته ما نمیدانیم کدام صحبت ایشان با حضور ایشان در تناقض بود زیرا تا اواخر برنامه هیچ صحبتی از ایشان شنیده نشد.

آشنا دائماً با عنوان « آقای دکتر» توسط شش نفر دیگر خطاب می شد و دیگران سعی در قانع کردن او و پاسخ به اشکالاتش نسبت به سریال داشتند. اشکالاتی که البته بیننده از آن بی اطلاع بود .

بدترین قسمت ماجرا، جایی بود که جعفرنژاد(مجری برنامه) هنگامی که آشنا به زبانی ساده مشغول توضیح دادن روش های سنجش تأثیر رسانه بر مخاطب بود،بی صبرانه گفت: آقای دکتر، زندگی آن قدرها هم که شما می گویید سخت نیست! این جمله احتمالاً حرف دل و زبان حال بسیاری از مدیران رسانه ی ملی به منتقدان دانشگاهی و دلسوز شان است.

به نظر می رسد مدیران شبکه سه، در این بازار داغ گفتگو درباره ی سریال بزنگاه، که ضعف اصلی آن نه متوجه سبک کارگردانی رضا عطاران، که ناشی از برخورد کاسب کارانۀ او و عجله کاری و تسویف و اهمال همان مدیران است، خواسته اند با برپایی این گفتگو، تحمل بالای خود را به رخ مخاطبان صبور این شبکه بکشند، و آشنا هم در این جلسه وظیفه ی سنگین مخالفت با جمعی شش نفری را بر عهده داشته است تا جلسه از حضور مخالف خالی نباشد. اما گویا همین میزان مخالفت هم تحمل نشد و تنها شنیدن پاسخ هایی که او در این جلسه دریافت کرد، برای مخاطبان هوشمند رسانه ملی کافی بود که ضعف دیدگاه مخالفین این سریال را درک کنند.

 

آشنا در وبلاگ خود در تاریخ 13/7/87 درباره ی این جلسه نوشت:

"پنج شنبه برای جلسه نقد و بررسی مجموعه بزنگاه در محل فیلم برداری حاضر شدم. آقایان کمال تبریزی ، سروش صحت ، رضا عطاران ، طالبی نژاد ، میرفتاح و جعفر نژاد حضور داشتند.دو جلسه به مدت سه ساعت ضبط شد و از کلیات موقعیت طنز سینمایی و تلویزیونی تا جزئیات طنز بزنگاه به بحث گذاشته شد.از چهار منظر اقتصاد سیاسی رسانه ، ارتباطات توسعه بخش ،مطالعات فرهنگی و ارتباطات دینی سوالاتی را مطرح کرده و به برخی پاسخ گفتم. برای من که برای سومین سال پیاپی به نقد مجموعه های رمضانی می پردازم جلسه بسیار مفیدی بود. امیدوارم پخش شود."

اما در آنچه از تلویزیون پخش شد، خبری از این دیدگاه ها نبود.  ظاهرانوار آماده پخش برنامه میزگرد مجددا تدوین و بیش از دو سوم سخنان او حذف و در برخی موارد خاص جابجا شده است. شاید آشنا  هم حق داشته باشد تا مانند بسیاری از هم صنفانش، تصمیم بگیرد کمتر مزاحم رسانه ملی شده یا برای جلوگیری از چنین سوء استفاده هایی لا اقل جز در برنامه های زنده حاضر نشود.

با احترام

حسام الدین آشنا

/ 2 نظر / 14 بازدید
هابیل

هفت‌امين هابيل آمد؛ بالاخره! چنان‌چه لابد تا حالا باخبر شده‌ايد، بعد از يك دوره‌ي نسبتاً طولاني غيبت «هابيل» روي دكه‌هاي مطبوعات، بالاخره چشم‌مان به جمال شماره‌ي 7 روشن شد! اما آن‌چه در اين شماره مي‌خوانيد: سرمقاله يا هم‌آن «حرف‌هايي براي نشنيدن» ديگر با عبور از موضوع دفاع‌مقدس دولتي و مردمي، اين شماره به سراغ مبحث آرمان‌شهر و آرمان‌شهرگرايي رفته است. موضوعي كه احتمالا قرار است چند شماره‌اي ادامه يابد. عنوان سرمقاله‌ي اين شماره اين است: «شهر، آرمان ندارد؛ مجمع‌الجزايري پراكنده در دفاع از واقع‌بيني». در بخش مقالات اين شماره دو مقاله با عنوان‌هاي «گفت‌مان قرباني» به قلم سيدعلي كشفي و «كدام شعر؟ كدام تعهد؟» به قلم كاظم رستمي مي‌خوانيد. اما بخش قابل‌ توجهي از اين شماره اختصاص يافته به پرونده‌اي براي رضا اميرخاني. اين پرونده البته قرار بود مفصل‌تر باشد و مستقل؛ كه نشد. اولين بخش پرونده گپ و گفت‌ مفصل زهير توكلي است با رضا اميرخاني درباره‌ي آثار او و ادبيات جنگ و انقلاب اسلامي با عنوان «من عميقاً يك آنارشيست‌م» كه الحق خواندني است و جذاب. علاوه بر ي

عادل

تولید کنندگان رسانه ملی اساسا نگاهی "یکبار مصرف" به آدمها دارند. مطمئن اند که همیشه یک دکتر پیدا میشود دقایقشان جلوی دوربین را پر کند. چیزهای یکبار مصرف زیادی در فرهنگ سیاسی ما هست البته!