سیاستگذاری از راه دور

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی  رسما کار خود را آغاز کرد ؛آن  را بخوانیم و در آن بنویسیم.

http://npps.ir

/ 17 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سامان

ساماندهی وضعیت فساد در دستگاههای کشور،اگر بند به افراد شود،با بگیر و ببند آغاز میشود و با تساهل و تسامح پایان می یابد و در نهایت،حل هم نمیشود! مثلاً در حوزۀ ورزش،سیستمی که به یک شخص غیر ورزشی مثل آقای کفاشیان، اجازۀ حضور در ورزشی در حد فوتبال،با آنهمه حواشی و فساد(که میلیاردها تومان گردش مالی لابیهایش هست)میدهد،طبعاً درآن،پیش آمدن مسائلی از قبیل انتقال میلیاردها تومان از دارائی های ارزی فدراسیون فوتبال به حساب شخصی فردی خارج نشین یا عدم بازگشت بازیکن ملی پوش سرباز فراری،نباید زیاد تعجب آور باشد یا انتظار داشت با چنین مدیریتی،فوتبال ایران،سهمیه های آسیائی و جهانی اش را از دست ندهد!این، در فوتبال بود.در تمام حوزه ها، قانون همین هست.کسانیکه پول میگیرند یا سرشان را بر می گردانند تا سکوت کنند،نمی توانند مصلحان برنامه ریز شایسته ای باشند.عملکردشان،امثال بابک زنجانی ها را تولید میکند و این دور باطل،ادامه می یابد.ولی اگر درون سیستم ساختار یافته و کاملاً علمی و اتوماتیک،درگیر شوند، دیگر مصلح بودن یا نبودنشان، محل اعتنا نخواهد بود.

فرهنگ

در آسمان غبارگرفتۀ موسیقی ایران(به عنوان فقیرترین کشور جهان در موسیقی)، حمایت های رئیس جمهور عزیز به جشنواره موسیقی فجر،کورسوئی بود که هرچند آنقدر نشد که بزرگان موسیقی را از سر آشتی و مهر،دور سفره این جشن گردآورد،ولی باز نور امیدی بود در دل ناامیدی ها.از موسیقی فولکلوریک ایران،مثل موسیقی عاشیق های آذری،نی انبان های بندری و سه تار خراسانی، دیگر چیزی نمانده و عملاً نابود شده است.در نتیجه بار هویت ملی موسیقائی کشور،عملاً بر دوش عرفانی خوان هایی مثل شهرام ناظری است که آنهم دارد آخرین نفس ها را می کشد.در موسیقی کلاسیک هم، ارکستر سمفونیک ایران ،فقط ،محدود،در تهران متمرکز هست و دیگر هیچ.می ماند موسیقی پاپ و جاز و راک و ...که معلوم نیست،جوانان جویای نامش زیر چتر چه اساتیدی هستند و با چه امید و تدبیر و سیاست و حمایتی،کار را جلو میبرند.موسیقی مانند هر هنر دیگری،جلوۀ آفرینش باشکوه خلقت هست و با این همه نامهربانی،اگر حمایت های مادی و معنوی دولت را پشت سر نبیند،دیگر یارای ایستادگی نخواهد داشت.

اکبر

این روزها که ناقوس مرگ،خاورمیانۀ نفرین شده را فرا گرفته و از هر طرف بوی تعفن انسانهای یاغی و آتش و نفرت و خون متهجران می آید،برای حفط آرامش در تنها جزیرۀ ثبات خاورمیانه،هوشمندی فوق العاده زیادی لازم است و هر حرکتی از روی سرخوشی،میتواند عواقب زیادی داشته باشد.طبعاً آمریکائی ها و قدرت های مطرح،بیخود لقب قدرت بین المللی را یدک نمی کشند.همین که کشوری به کوچکی فرانسه، میتواند پول روسها را بگیرد و ناوجنگی متعهد شده را به آنها تحویل ندهد و جرأت کند و بگوید کشوری به بزرگی روسیه را تحریم میکند(یعنی همان روسیه ای که چند برابر فرانسه جمعیت و وسعت دارد) از اهمیت قدرت علمی و فنی فرانسه در برابر شاخص قدرت روسها در جهان باستان،یعنی زمین خبر میدهد.پس اگر کشوری،واقعاً مصداق علم و صنعت باشد،نیازی به شعار ندارد و به خاطر قدرتش،محل توجه هست.ولی اگر کشوری،به شاخص های علمی و استانداردهای اجتماعی نرسیده، فریادی بزند، صدایش به گوش کسی نخواهد رسید و او را رحت نخواهند گذاشت.به قول شاعر:برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی// که در نظام طبیعت،ضعیف پامال است... و براستی قدرت،در حاکمیت علم است و بس.

بانکی

"اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنايع نساجي و پوشاک ایران" درست در آستانۀ عید نوروز و فروش شب عید،به بازرگانان و فعالان بازار پوشاک کشور ترکیه اجازه داد تا نمایشگاهی از البسه های ساخت ترکیه در تهران داشته باشند و آنها را با تخفیف ویژه به فروش برسانند!!این اقدام آنهم از سوی اتحادیه ای که اعضای آن ،متولی حفظ بازار نحیف و تقریباً نابود شدۀ پوشاک ایران در داخل و خارج از کشور هستند،آنهم درست در ایام عید، عملاً تیر خلاصی بر تولیدکنندگان جزء پوشاک ایران بود. واقعاً آدم از اینهمه ناشیگری و بی تدبیری،نمی داند چه بگوید.آیا واقعاً صنعت پوشاک ایران،در وزارتخانۀ فرسوده و باری به هرجهتِ صنعت، معدن و تجارت، متولی مدبّر،شجاع و آگاهی دارد؟یا در بازار پوشاک به شدت رقابتی و پرسود جهان، دست ایران با اینهمه واردات بی رویه و شرم آور، خالی خواهد ماند؟در تولید کنندگان پارچه های رومبلی ،دیگر رمقی باقی نمانده؛آیا تولید کنندگان جزء پوشاک هم،سرنوشتی مشابه خواهند یافت؟!

ظهیر

سلام و خدا قوت سایت و شبکه خوبی طراحی شده امید است که مورد استفاده قرار گیرد. در بخش مربوط به ثبت نام فیلدهای خالیف مشخص نمی کند که جه چیزی باید نوشته شود ضمن اینکه وقتی هم خودمون اطلاعاتی را وارد می کنیم عمل نمی کند. سربلند و سلامت باشید

سهیل-1

هر سال نزدیکیهای نوروز،چیزی که در محافل ثروتمندان شهری ایران،مطرح میشود،بحث سفرهای نوروزی است.همانطور که می دانیم،شهروندان طبقۀ متوسط حاشیۀ جنوبی خلیج فارس،اروپای غربی و آمریکا،برای یک مسافرت دلچسب در مشرق زمین،مخصوصاً درکشورهای ارزانی مثل ایران،ابداً هیچ مشکلی ندارند.شما اگر یک کارمند ساده در کشور سوئیس یا کویت یا آلمان یا دبی باشید و بخواهید همراه دو فرزندتان به ایران یا هند سفر کنید،کافی است،قسمتی از حقوق ماهیانه تان را کنار بگذارید و با کمترین دردسر ممکن ویزا بگیرید و در بهترین هتل های ایران و هند،10 روز خوش بگذرانید.اما ببینیم وضعیت شهروندان ایرانی در مسافرتشان به اروپا چگونه است؟اولاً به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی،نه تنها طبقۀ متوسط،بلکه حتی بخش قابل توجهی از طبقۀ ثروتمند ایران هم،نمی توانند، هزینۀ یک تور چند روزه به اروپا را (که برای هر ایرانی حداقل 18 میلیون تومان تمام میشود)بپردازند.نکتۀ دوم،هفت خان رستمی است که برای گرفتن ویزای توریستی چند روزه اروپا باید در سفارتخانه های اروپایی به شکلی تحقیرآمیز طی شود.از وثیقۀ سند ملکی گرفته تا ریز حسابهای بانکی و حکم کارگزینی و رسید شغلی و...!

سهیل-2

پس کشتی بان را سیاستی دگر آید.اول آنکه وزارت خارجۀ ایران،ضامن حفظ حرمت و حقوق شهروندان ایرانی است و نباید به سفارتخانه های اروپایی در تهران،این اجازه داده شود تا با متقاضیان سفر،رفتاری نامناسب داشته باشند و از شهروندان ایرانی،مدارکی کاملاً زائد و نامربوط دریافت کنند،به نحوی که شرط دادن ویزا حتی در سطح ویزای توریستی را آن مدارک کذائی قرار دهند.دوم ،در نظام دستمزدهای کشوری،باید تعیین سطح دستمزد،مخصوصاً برای قشر مهم متوسط ایرانی،بر مبنای یک زندگی ایده آل سطح پایین تعریف و تعیین شود نه بر مبنای خط فلاکت!(و مثلاً امکان خوردن یک وعده غذای گرم در روز!)سوم آنکه هر کاری میکنیم،نباید اجازه دهیم که ارزش پول ملی کشورمان، حتی از پول کشورهایی مثل جمهوری آذربایجان هم کم ارزش تر شود و مایۀ استحضاء اغیار شویم. ما برای عدالت در برخورداری ها و رفاه و زندگی با کیفیت،مستحق تر از مردم امارات و آذربایجان و آلمان هستیم. پس چرا نتوانیم دنیا را مثل شهروندان عادی آنها سیر کنیم؟...

اکبر

وزیر امورخارجۀ ایران به کنیا سفر کرده است.کشوری که صدها سال قبل، دربانوردان ایران و عرب،در سواحلش گام نهادند و آبادیها ساختند.اما کنیا از نیم قرن پیش که مستقل شد،مثل بقیۀ کشورهای استعمار زده، غرق در تنش های قومی بود.40 سال طول کشید تا بالاخره،سیاسیون فهیم کنیائی متوجه شدند که اشکال کار کجاست و اینهمه تنش از کجا آب میخورد.آنها در سال 2002 میلادی یعنی حدود 12 سال پیش،برای اولین بار کشورشان را در مسیر دموکراسی واقعی گذاشتند و یک انتخابات کاملاً سالم را برگزار کردند.فارغ از نتیجۀ انتخابات،از آن روز تا کنون،یعنی طی یک دهه، کنیا در سطح خود به قدری پیشرفت کرده که باعث تحسین خیلی ها از کشورها شده است.راهی که اگر تداوم یابد،قطعاً این مملکت فقیر را از فلاکت مطلق تا سرحدات یک کشور خوب، ارتقاء خواهد داد.

جوان

با سلام طرح معافیت سربازان غایب بالای 8سال در کمیسیون تلفیق مجلس رای آورد ، تشکر بالاخره مشکل بیش از 2میلیون از جوان ها که 10 سال با محرومیت های اجتماعی مواجه بودند البته بخاطر کار خودشان حل شد اما نکته قابل تامل این است که هنوز آیین نامه های اجرایی این طرح مشخص نشده مثل میزان جریمه شرایط معافیت و غیره ،همچنین هنوز این طرح به تصویب نهایی در صحن علنی مجلس و شورای نگهبان نرسیده اونوقت سازمان نظام وظیفه گفته از 15 بهمن 93 به مدت 1ماه ثبت نام کنن!!!! عقل سلیم حکم میکنه آدم اول شرایط رو و آیین نامه را اعلام بکند بعد هر کس خواست بره ثبت نام !!!! ضرب الاجل 1 ماه برای چیه؟؟ مگه این معافیت جز قانون بودجه 94 نیست؟ پس چرا ضرب الاجل 1ماه تعیین میکنن؟؟؟ اونم با تهدید!!! خواهشا پیگیری کنین ، خواهشا(به گفته نمایندگان 2میلیون و 400هزار نفر غایب بالای 8سال داریم که اطرافیان این افراد مانند پدر مادر خواهر برادر همسر و....نگران این مساله هستند یعنی نگرانیه 12میلیون ایرانی خواهشا این مساله و مواردی رو که ذکر کردم رو پیگیری کنین،ما که دستمون به جایی بند نیست و صدامون به گوش کسی نمیرسه لطفا پیگیر باشین تشکر

محمد رضا

در مورد این مساله غایبین سربازی که باز جدیدا نظام وظیفه گفته از 15 بهمن 93 به مدت 1ماه متقاضیان ثبت نام کنن ،آخه متقاضی باید بدونه که متقاضیه چی باید باشه یا نه؟ جریمه چقدره؟ محرومیت هست یا نه؟ شرایط دیگه ای داره یا نه؟؟؟ کجای دنیااول ثبت نام میکنن بعد شرایط رو اعلام میکنن؟ کجای دنیا طرحی که برای یک سال هست رو میگن توی 1ماه ثبت نام کنین؟ یکی جواب مارو بده واقعا مبلغ چقدره؟ آیین نامه اجرایش کجاست؟