اعتدال درمرکز و پیرامون

مشاور فرهنگی رییس جمهوری گفت: منظور از گفتمان اعتدال، گفتمان یک دولت خاص و شعار سیاسی یک دولت نیست بلکه یک راهبرد عظیم ملی است مبنی بر اینکه با افراط، تفریط، جهل، عجله و کوتاه نگری نمی توانیم آینده کشور را بسازیم.
به گزارش ایرنا، «حسام الدین آشنا» در نشست «مدیران اتاق فکر استانی کل کشور و مدیران شبکه سیاست گذاری عمومی»، با تأکید بر ضرورت هموار شدن راه ورود دیدگاه های نخبگان استانی به بالاترین سطوح تصمیم گیری در دولت، افزود:هموار کردن راه مسیری سیاسی است تا این دیدگاه حاکم شود که باید صداها را شنید و گفت وگوی اجتماعی را گسترش داد.
وی افزود: باید مسیری برای انتقال دغدغه های ملی به سطح استان ها ایجاد شود. 
مشاور فرهنگی رییس جمهوری با اشاره به اینکه «عدالت»، «تعادل» و «اعتدال» دارای یک ریشه هستند، به یادآوری نیاز کشور به «نگاه عادلانه»، «تعادل ساختاری»، «تعادل بین هزینه و فایده» و «تعادل بین شعار و شعور» پرداخت.
وی خاطرنشان کرد: «اعتدال» چیزی جز درونی کردن و تثبیت تعادل نیست، به گونه ای که امکان زیگزاگ رفتن های خیلی شدید را کم کنیم. احتیاج داریم این دیدگاه های ملی را در سطح استان ها رواج دهیم.
آشنا با بیان اینکه «راهبردی ترین مسئله کشور، ایجاد راهبردهایی است که بر سر آنها اجماع وجود داشته باشد»، تصریح کرد: اگر بر سر راهبردی که فکر می کنیم بهترین است، اجماع وجود نداشته باشد، همان راهبرد موجب اختلاف و همچنین تضعیف خود می شود. بنابراین چاره ای جز گفت وگو نداریم. 
وی افزود: اگر بتوانیم مباحثات علمی و سیاسی کشور را حول مسائل سیاستی ملی سامان دهیم، آنگاه اولویت های سیاستی ملی، مورد اختلاف هیچ جناح و گروهی قرار نمی گیرد و دیگر بر سر موارد بی فایده اختلاف نمی کنیم، بلکه برای ارایه راه حل های پر فایده به رقابت می پردازیم. اگر رقابت ها در کشور بر سر مسائل مفید و ارایه راه حل باشد، کشور بیمه می شود. 
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) همچنین رحلت حضرت آیت الله مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری و رییس دانشگاه امام صادق (ع) را تسلیت گفت.
نشست «مدیران اتاق فکر استانی کل کشور و مدیران شبکه سیاست گذاری عمومی» با حضور مشاور فرهنگی رییس جمهوری و «سید ضیاء هاشمی» معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
اولین اجلاس اتاق های فکر استانی، اردیبهشت ماه 93 با حضور مدیران اتاق های فکر 17 استان برگزار شده بود که در حال حاضر مدیران این اتاق ها در 27 استان فعال شده اند.
/ 28 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سامان

وضعیت سازمانی در شرکت های خصولتی شده از حد بد و بدتر هم گذشته و به وضعیت تأسف بار و غیرقابل قبول رسیده است.مخصوصاً در شرکت های پتروشیمی،شرکت های مخابراتی و مخصوصاً شرکت های بیمه، دیگر نمی توان بسادگی از شلختگی های مدیریتی در آنها گذشت. واقعاً باعث تأسف هست که مدیران در این خصولتی ها،خود را تنهای بی رقیب می پندارند و هر کاری که دلشان خواست با اموال سازمانی می کنند.

علی

حکیم جان!حالا کجاشو دیدی! واقعاً داریم به مدیریت جهانی نزدیک میشویم! باور نمی کنی؟! این لینک رو ببین: http://www.irna.ir/fa/News/81363664/ [افسوس]

دهقان

در ایران،هزاران روستای کوچک و پراکنده وجود دارد که از نبود راههای خوب و ایمن،پزشکان متخصص،سیستم دفع سالم زباله و فاضلاب و امکانات خوب ورزشی و هنری محرومند.دانش آموزانشان در سطوح بالاتر مثل دبیرستان مسافتهای طولانی را برای رسیدن به دبیران کم تجربه و مدارس فقیر طی میکنند و اکثراً در رقابتهای کنکور برای ورود به رشته های آتیه دار مثل پزشکی،کاملاً ناموفقند.به اینها شهروندان درجه 3و4 میگویند.ایران و اساساً هیچ دولت قدرتمندی در جهان نمی تواند امکانات شهری را به تمام روستاهایش ببرد.ولی با فناوریهای جدید،شهرسازی و انتقال خانواده های روستائیان به محدوده شهرهای نزدیک به سادگی امکانپذیر هست و جلوی مهاجرت های بی برنامه را میگیرد.میماند کار کشاورزی و دامپروری که توسط شرکتهای سهامی کشاورزان انجام میشود و این روزهاسرکشی به مزارع و چراگاهها ،با اینهمه وسائط نقلیه وماشینها،اصلاً مشکل خاصی نیست.سالها است که در آلمان و آمریکا،به جای شعار توسعه متوازن شهری و روستایی (که عملاً غیر ممکن است)شعار شهرسازی و توسعه شهری برای بهره مندی های عادلانه از امکانات برای همه داده میشود.وگرنه تبعیض فاحش ظالمانه است و تبعات خاص خودش رادارد.

سامان

دهقان عزیز!پیرو صحبتهای شما،سالها است مباشرت در دو کار خیلی مهم در ایران، یکی ساخت ابنیه و دیگری تولید محصولات کشاورزی، غالباً توسط افرادی که جزو طبقات محروم جامعه هستند انجام میشود.در کشورهای مدرن،شرکت های کشاورزی و دامپروری و نیز شرکت های ساختمانی،پیمانکاران باشکوه و قدرتمندی هستند که استانداردهای بالای کاری و کارگری دارند.اما در ایران،کماکان، کارگران بیسواد با مالکان کم سوادتر،خودشان ساختمانهایشان را میسازند و چهره شهرها را به هم می ریزند.در کشاورزی و دامپروری هم،متأسفانه همان شیوه سنتی زندگی روستائی و اقامت صدها خانواده برای کارهای روزمره روستایی کمی بروزتر شده بی آنکه به اوج پیشرفتها و از بین رفتن موضوعیت بسیاری از مسائل در همین فاصله زمانی دقت شود.این شیوه چون جواب نمی دهد شاهد مهاجرت های گسترده خانواده های جوان روستایی به صورت خودجوش و بی برنامه به حاشیه های فقیر شهرها میشویم که طبعاً آثار متعددی برای مهاجر و انصار دارد! در صورتیکه همین کار را اگر سیستماتیک میکردیم و اندکی از دانشمندان علوم اجتماعی گرفته تا مهندسین زبده نظر خواهی می نمودیم،کار علمی درست و استانداردی از آب در می آمد.

کیارش

رئیس جمهور کشورمان،روز ملی اتریش را به آنها تبریک گفت.اتریش مثل اکثر کشورهای مدرن دنیا ،به صورت فدرال اداره میشود و دولت اساساً متولی باورهای درست یا غلط مردم نیست و هر عقیده بی آزاری محترم شمرده میشود.مردم غالباً اهل مطالعه و کتاب هستند و با ملل جهان آشنایی دارند. برنامه های زیربنایی مثل حمایت از خانواده و توسعه هنر کلاسیک، باعث شده تا مردم زندگی آرامی بگذرانند و جرایم جنایی به ندرت رخ دهند.برای مردم کشورهای جهان سوم که به ندرت اهل کتاب و پرسشند و با چنین فقری با جنایت و خشونت دست به گریبانند،اتریش کشوری زیبا است که میتوانند از آن درسها یاد بگیرند.

فرهنگ

دین و مذهب،غنی ترین عصاره فرهنگ اقوام و ملت ها است.ولی مثل تمام چیزهای قوی و زیبا، میتواند در معرض منافقی قرار گیرد.در ماجرای بورسیه ها،وقتی آدم میبیند که فرد با رشته نهج البلاغه خود را درگیر روابط فاسدانه برای اخذ بورسیه کرده،ناخودآگاه به این نکته میرسد که یاد بزرگان و خواندن حدیث آنها،راه گشا نیست و فقط عمل چاره ساز است.خدا آنروز را نیاورد که آدم اسیر این دنیاپرستان خرقه پوش شود که تمجید و تحقیرشان همه از منافقی و ریا است.وگرنه اگر نوری در باطن باشد، چراغی را نه در حرف و منبر، بلکه در باطن و خدمت به خلق روشن خواهد کرد. به قول سنائی : گهی به لطف چو عیسی مرا کنی فلکی//گهی به قهر چو یوسف کنی مرا چاهی گهی به بوسه امیرم کنی به راهبری//گهی به غمزه اسیرم کنی به گمراهی به مار ماهی مانی نه این تمام و نه آن//منافقی چکنی مار باش یا ماهی

سامان

این روزها دیدن صنعتگر و دلال-زمیخوار ایرانی در یک قاب واقعاً دیدنی است.چینیها،هرچند وقت یکبار به یکی از صنایع پاتک می زنند و آنرا لِه میکنند و از کار می اندازند.ظاهراً چند وقتی است نوبت صنعت تولید پارچه های رومبلی رسیده است.به طوریکه مثلاً در یزد،اکثر کارخانجات تقریباً ورشکست شده اند(در اینگونه مواقع اکثراً عده ای دلال به دولت مراجعه میکنند و میگویند،وام دهید تا کارخانه تولیدی مثلاً پارچه رو مبلی راه اندازی کنیم.ولی عملاً تولیدی در کار نیست و در آنها بنجل های چینی،مونتاژ و بسته بندی میشوند).اما روزگار دلالان به راه هست:دوباره عملیات زمینخواری در شرق تهران و چندجای دیگر کم کم شروع شده است. میماند مردم :مردمی که از طولانی شدن رفع اثر تصمیمات غلط در دورانهای گذشته رنج میبرند.از دقیق نبودن در پیگیری بورسیه های غیرقانونی و پذیرش دکتری بی حساب در دانشگاه آزاد گرفته تا زندگی به سبک انسانهای بدوی در آپارتمان های مسکن مهر بدلیل نبود بدیهی ترین امکانات اولیه مثل آب لوله کشی (!) در اکثر آنها.اگر چسب دولت،خوب نچسبد،اقدامات بسیار خوب و عالی این روزهای دولت، مانند فنری به گذشته برخواهد گشت.

سامان-2

در مورد آشفته بازار کیفیت فوق العاده پایین و عمدی قیرهای تولید ایران هم اینروزهامطالب زیادی بحث میشود و غالباً به نتیجه مشخصی هم این بحث ها نرسیده است.میزان سود در اینگونه صنایع انحصاری، نجومی هست.در نتیجه تولیدکنندگان گردن کلفت فکر میکنند چون نظارت دقیقی عملاً نیست،میتوانند جولان دهند و نتیجه اش آن شود که خیابانها و جاده های دوردست ایران به شکلی دبیاید که هنوز دو ماه از آسفالتشان نگذشته شاهد نابودی آنها باشیم! آیا موسسه استاندارد ایران،یک موسسه مقتدر هست که مثلاً روی میلگردهای توزیع شده در گیلان گرفته تا قیرهای بی کیفیت و تا اتومبیلهای فاقد استاندارد آتش نشانی،نظارت مقتدرانه میکند؟بعید به نظر میرسد جواب مثبت باشد.

صلات صداوسیما

خبر: توصیه آیت الله دوزدوزانی به ستاد اقامه نماز آدرس خبر: http://salat.ir/reader.htm.php?read=news&id=6130

سعید حلوایی پور

با سلام اقای دکتر آشنا احتراما میخواستم بدونم مدیران اتاق فکر استانی چه کسانی هستند و به چه طریق انتخاب میشوند .ایا بهتر نبود مشاورین جوان برای مدیران کشوری ،استانی و شهرستانها انتخاب و کارگروههایی از وجود انان تشکیل میشد از انجاییکه با روحیات حضرتعالی اشنا هستم .انشاالله روزی شاهد حضور بیشتر جوانان و استفاده از نظرات انان در سیاست گذاری کلان کشور باشیم .ارادتمند سعید حلوایی پور عضو انجمن متخصصان روابط عمومی