یک ملاقات یک سیاست

  • - ملاقات مقامات عالی رتبه کشورها بایکدیگر به معنای حل یک شبه اختلافات نیست کشورها هم می توانند با یکدیگر رابطه داشته باشند هم اختلاف نظر خود را حفظ کنند. 
  • - تکرار ادعاهای بی حاصل گذشته کمکی به نیازمندی های امروز دو کشور نمی کند برای ساختن فردا باید از گذشته عبرت گرفت .
  • - واقعیت این است که ایران هم انتقادات و اعتراضات بسیاری به سیاست خارجی و حتی داخلی انگلستان دارد ولی این منافاتی با ملاقات سران و برقراری روابط دیپلماتیک ندارد .
  • - شاید چنین اظهاراتی برای مصارف حزبی کوتاه مدت مناسب تلقی شود اما نقش سازنده ای در عادی سازی و یا بهسازی روابط دو کشور نخواهد داشت .
  • - ایران سیاست های خود را در برقراری روابط دوجانبه براساس منافع و مصالح خود تنظیم می کند نه آرزوهای دیگران.
/ 83 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

عدالت،نظم و دموکراسی،اولین و آخرین یافته بشر برای پیشرفت واقعی کشورها است.مثلاً در مورد عدالت،اینکه در برخی شهرهای کشور سوئیس،دادگاه عملاً وجود ندارد و در برخی از شهرهای ایران،اطاله پرونده های متعدد دادگستری به یک امر عادی تبدیل شده است،قطعاً علل علمی و دقیق دارد.امروزه با فناوریهای فوق العاده پیشرفته،دو کار را میکنند:اول زمینه بروز جرم را از بین میبرند.دوم اگر جرمی هم اتفاق افتاد،نقش عوامل انسانی را مخصوصاً در صدور احکام عملاً به صفر میرسانند.مثلاً الزام بنگاههای املاک برای ثبت معاملات ملکی در سامانه اینترنتی سازمان ثبت،زمینه خیلی از دعواها را از بین برد.قطعاً اگر از اساتید برجسته تری در فناوری IT استفاده میشد،به پیشنهادات به مراتب بهتری هم میرسیدیم.ولی همین قدم اولیه ببینید چقدر مؤثر افتاد.یا ایجاد اورژانس های روانشناسی بالینی سازمان بهزیستی در سطح شهرها،اگر به جای اجرای فانتزی و بدون تبلیغات،اجرایی دقیق،گسترده و متخصصانه داشت،با مراجعه گسترده مردم،شاهد حوادث تلخ و دردناک،در خشونت های شدید خانوادگی نبودیم.متأسفانه بعلت فرسودگی ساختار ادارای،توجه به پیشنهادهای علمی و اجرای کامل تصمیمات،اکثراً ابتر میماند.

سرخاب

وقتی تیم های شنا،شیرجه و واترپلوی ایران،در هیچکدام از مسابقات بین المللی به هیچ نتیجه ای نرسیدند،طبیعی بود که اسرار بر ابقای مدیران و عوامل فدراسیون فوق الذکر،علیرغم چنین نتایج و بی برنامگی هایی،باعث استعفای عوامل دلسوز میشد.این اتفاق هم افتاد و مربی شیرجه و کلیه اعضای مرتبط،استعفا دادند و رفتند.در فوتبال هم همین اتفاق افتاد و در کمال ناباوری،بعد از تعویض دولت،تلاشی برای تعویض رؤسای غیرحرفه ای فدراسیونی به اهمیت فوتبال نشد.ناکامی تیم امید و جوانان فوتبال هم نتیجه اش بود.در اسبدوانی و کاراته،حرف و حدیث های فراوانی در مورد رؤسای فدراسیونهایشان وجود داشت که نتایج عملکردشان،بر آن مهر تأیید زد و دلخوریهای عمیقی در اردوها ایجاد کرد.متأسفانه لابیگری های فاسدانه در انتخاب رؤسای فدراسیون های ورزشی در ایران وجود دارد و راه حلش،اصلاح قوانین گزینش در آنها هست.مثلاً میتوان قانون گذراند که افراد کاندید برای رئیس فدراسیون،در آخرین المپیک ها قبل از بازنشستگی از ورزش، باید صاحب مدال شده باشند و یا مدرک بین المللی آموزش مربیگری درجه A در آن رشته داشته باشندو دوره های مدیریت ورزشی را هم با موفقیت گذرانده باشند و نظایر آن.

سرخاب

ببخشید: اشتباهاً در سطر 2،اسرار تایپ شد."اصرار" صحیح هست.

حکیم

متأسفانه مصرف به شدت زیاد نمک ،شکر و روغن در خوراکی های ایرانی،چه آماده و چه خانگی ،به نقطه بسیار خطرناکی رسیده است.باید گسترده تر تبلیغ کرد و در رستورانها بازرسی شدیدی نمود. در تُن ماهی و سایر غذاهای آماده و نیز شیرینی ها و بستنی های ایران،مصرف روغن های نامرغوب کاملاً متداول است.در اکثر ترشیجات(مخصوصاً دست سازها) از نمک ها و سرکه های اکثراً غیر استاندارد استفاده میشود.نقش تلوزیون بسیار زیاد است.باید به طور مرتب برنامه های تبلیغاتی متعددی برای تغییر عادات بد غذایی ایرانیها و لزوم کاهش مصرف این مواد تهیه و پخش شود.برنامه های تلوزیونی کم مایه و سطحی ،ابداً جوابگو نیست و هشداری را بر نمی انگیزاند.مثلاً ترغیب عمومی خانواده ها از طریق تلوزیون و تبلیغات،به استفاده گسترده از سالادهای بدون سُس مخصوصاً انواع "کلم" و کاهو میتواند به صورت برنامه ریزی شده و گسترده انجام شود.

اکبر

این روزها سعودی ها سرمایه گزاری سنگینی را روی داعش دارند انجام میدهند تا به هر ترتیبی شده بغداد سقوط کند. از حفر تونلها تا رخنه تارعنکبوتی به محله های شیعه نشین برای شکستن آخرین مقاومت ها. با فتح بغداد توسط خون آشام های داعش،عملاً کل خاورمیانه غرق در آتش و خون خواهد شد و این مایه مسرت خاندان سعودی و حامیان ترک و صهیونیستی آنها است.بسیار کوته فکرانه خواهد بود اگر این خطر جدی گرفته نشود و ذهنها روی آن متمرکز نشود.نقشه های بسیار شومی برای آینده عراق و سوریه(و به طبع آن ،خاورمیانه و مشخصاً ایران)کشیده شده که دوراندیشی بینهایت عمیق و دقیق و علمی را می طلبد.

علی

از جهت قانون کار،کارگران باید معادل 6 روز کار کنند و روز هفتم،روز تعطیل با حقوق است.لطفاً به نگهبانی ادارات در شهرستانها سر بزنید و ببینید در کدامیک از شرکت های خصولتی و ادارات آنها این قانون ساده اجرا میشود؟جواب ساده است:هیچکدام.کارگران تقریباً لاینقطع تمام ایام سال بدون هیچگونه مزایای رفاهی و قانونی کار میکنند و البته در معرض اخراج هم هستند.این افراد اکثراً از قشر به شدت آسیب پذیر اجتماع هستند و اگر دولت گامی آرام و منطقی در حمایت از آنها برندارد،با گستره ای از نارضایتی ها رو به رو خواهد شد.

سعید5

حداکثر 20 شیاد،مجموعاً زمینهایی به ارزش حداقل 7000 میلیارد تومان ناقابل را در شمال تهران از درکه تا لواسانات به تصرف خود درآورده اند که احدالناسی جرأت برخورد با آنها را ندارد.خودشان میگویند،لذتی که در تهران میشود از زندگی برد در هیچ کجای جهان نمی شود چنین لذتی را برد.ایران،کماکان بهشت دلالان و زمینخواران جهان هست که در آن از طریق تصاحب اراضی ملت و قطعه قطعه کردن و فروختن آن به واسطه ها،میتوان تریلیاردها تومان کاسب شد.

حکیم

این روزها اگر گذرتان به یک بیمارستان آموزشی دولتی در مرکز شهر بیافتد،فوری چند نکته به ذهنتان می آید و چند آه بلند می کشید:از جمله این آه ها را (!!) :1)آه!خدای من! ما اینهمه مریض در شهر داریم و من خبر نداشتم؟!گویی نیمی از جمعیت کشور بیمارند و از این تعداد حداقل %25 نیاز به بستری شدن دارند!آمار جالبی است که واقعاً در کمتر کشور جهان نظیرش را شاهدیم.2)آه!خدای من! آیا بیمارستانی عفونی تر و شلوغ تر از اینهم متصور است؟!اگر با ناراحتی معده داخل تخت بستری شوید،باید مطمئن باشید که ناراحتی معده تان شاید و شاید خوب شود،اما قطعاً اگر خیلی شانس بیاورید فقط با عفونت های خطرناکتر چشم و بینی و ریه،بیمارستان را ترک خواهید کرد!! 3)آه! خدای من! مگر ممکن است اینهمه فشار کاری را چنین کادر اندک و انگشت شمار پرستاری و بهیاری بتوانند تحمل کنند؟(البته جواب یک نه بزرگ هست و وضعیت وخیم نگهداری بیماران،به وضوح این موضوع را نشان میدهد).انسانهایی که جلوی چشمشان،پزشکان و رادیولوژیست های متخصص با درآمدهای میلیاردی را میبینند و با زحمت بیشتر ،حقوق بخور و نمیری را تجربه میکنند...به هرحال،این وضعیت،مقصود دلسوزان نبوده و نیست.

بانکی

کاملاً طبیعی است که کشوری مانند ایران را که بیش از %80 هستی اقتصادی اش وابسته به نفت است چگونه میشود زمین زد.بله!درست حدس زدید: با نابودی بازار نفت.درواقع نابودی بازار نفت با یک تیر دو نشان زدن است:هم شرکت گازپروم روسیه به خاک سیاه می نشیند و هم ایران، توانش به تحلیل میرود.آمریکائیها چنین افکار شومی در سر دارند و شاید به همین علت بود که بزرگان کشورمان مرتباً در مورد لزوم استقلال اقتصادی کشور از نفت داد سخن سرمی دادند.صد البته با مدیران غیرتخصصی که تمام حواسشان به سودهای کوتاه مدت است،به هیچ وجه نمی شد به این خواسته رسید و همانطور که دیدیم تا کنون استقلال ما از نفت ابداً میسر نشده است.اما اگر نیروهای دانشمند با ضریب هوشی بالا و کاملاً مرتبط (مثل دکتر ظریف در وزارت امورخارجه)بر سرکار باشند،قطعاً وضعیت فرق میکند.اتفاقی که بعید است با اینهمه سیاسی بازی که در ایران رخ میدهد،به این زودیها شاهد تحقق کامل آن در تمام زمینه ها باشیم.

کیارش

هیأت های دیپلماتیک کشورهای مختلف، وقتی با مقامات کشورمان سر صحبت را باز میکنند،همیشه عرض ارادتی دارند.اما شما وقتی به عنوان یک شهروند عادی به کشور متبوعشان سفر میکنید ،از همان دم در،رفتارهای سرد مأموران دولتی شان با شما آغاز میشود و تازه بعد از ورود به کشورشان هست که متوجه میشوید چه حجم تبلیغاتی سنگینی علیه ایران در رسانه های کشورشان دارند. متأسفانه ارزش پاسپورت ایرانی،یکی از ضعیف ترین ارزشها را در جهان دارد و وزارت امورخارجه برای ارتقاء ارزش آن مسأصل مانده است.ما باید موضوع را جدی بگیریم و چاره اندیشی کنیم؛مثلاً می توانیم کلیپهای تبلیغاتی توریستی از مناظر و مرایای ایران را با کیفیت خیلی عالی (نه مثل قبلی ها که توسط گروهی دوستان خودی(!) ساخته شده بود و هیچگونه ارزش هنری نداشت)تهیه کنیم و در کانالهای تلوزیونی معتبر بین المللی و توریستی(مثل EuroNews-Travel-...)به نمایش گذاریم.تبلیغات توریستی ایران، میتواند به بهبود رفتارها با شهروندان ایرانی و ارتقاء نسبی پاسپورت ایرانی کمک کند.به هرحال شرایط فعلی،برخلاف ظاهر خوب، اصلاً مطلوب نیست.