برنامه درسی روان شناسی اجتماعی

جلسه

موضوع

صفحات

کمک آموزشی

کار دانشجویی

1

کلیات :جایگاه/تاریخچه/روش تحقیق

39-7

اسلاید /اسلاید

 

2

ادراک اجتماعی:ارتباطات غیر کلامی

57-39

اسلاید

ارسال خلاصه/تعیین موضوع

3

ادراک اجتماعی: نظریه اسناد

79-57

اسلاید

ارسال خلاصه

4

ادراک اجتماعی:برداشت  اولیه

96-79

اسلاید / اسلاید

ارسال خلاصه

5

شناخت اجتماعی

136-96

اسلاید

ارسال خلاصه

6

نگرش :تعریف و تکوین

156-136

اسلاید

ارسال خلاصه

7

نگرش  و رفتار

183-156

اسلاید

ارسال خلاصه

8

پیش داوری و قالبهای ذهنی

233-183

اسلاید /اسلاید

ارسال خلاصه/ارسال ترجمه اسلاید

9

جاذبه

291-233

اسلاید / اسلاید

ارسال خلاصه

10

پرخاشگری

326-296

اسلاید

ارسال خلاصه

11

رفتار حمایتی

364-326

اسلاید

ارسال خلاصه

12

نفوذ اجتماعی

386-364

اسلاید /اسلاید

ارسال خلاصه

13

پویایی گروه

434-392

اسلاید / اسلاید

ارسال خلاصه

14

رهبری

457-435

اسلاید

ارسال خلاصه

15

ارائه تحقیقات  دانشجویی

 

 

ارسال مقاله

16

ارائه تحقیقات  دانشجویی

 

 

 

 

 1. متن درسی در این نیمسال، کتاب "روان شناسی اجتماعی با نگرش به منابع اسلامی"  از انتشارات سمت و پژوهشکده حوزه و دانشگاه  چاپ 1382 است.  این کتاب در بازار موجود است  ونسخه های دست دوم آن را هم می توان از دانشجویان سال قبل گرفت(یا خرید).
 2. مباحث روان شناسی اجتماعی در  این اثر ترجمه  کتاب "روان شناسی اجتماعی نوشته رابرت بارون و دان بایرن" است .(این کتاب در کتابخانه دانشگاه امام صادق علیه السلام موجود است). توصیه می کنم این کتاب را  در کنار متن فارسی مطالعه کنید.
 3. ما جلساتی را خارج از ساعت کلاس به بازدید / تماشا و بررسی فیلم و شرکت در جلسات علمی اختصاص می دهیم.
 4. شما در هر جلسه خلاصه ای از فصل مورد نظر را تهیه می کنید؛ این خلاصه که با حجم حدود  یک پنجم متن اصلی به صورت سوال و جواب تهیه می شود حاوی تمام زیر تیترهای مندرج در فصل خواهد بود .در  هرخلاصه ذکر  نام  دانشمندان ،نام نظریه و چکیده یافته ها ضروری است. این خلاصه ها  به آدرس ashna@isu.ac.ir  ارسال می شود. حتما از آدرس الکترونیکی خود در دانشگاه برای ارسال خلاصه ها استفاده کنید. در subject   هر نامه ،نام خانوادگی  خود و بلافاصله پس از آن عنوان فصل را به فارسی درج کنید( مثل:آشنا کلیات ).نامه ها فقط تا قبل از ساعت شروع کلاس دریافت می شود.
 5. در کلاس متن کتاب تدریس نمی شود بلکه اسلایدهایی به زبان انگلیسی از متن اصلی روان شناسی اجتماعی  ارائه می شود .
 6. هر دانشجو در هر جلسه باید آمادگی داشته باشد تا به پرسشهایی در مورد مباحث جلسه گذشته و جاری پاسخ گوید.دانشجویانی که فصل را دقیقا مطالعه و تلخیص کنند می توانند از کلاس استفاده مناسبی ببرند.
 7. هر دانشجو می تواند  به عنوان تکلیف درسی ، یکی از موضوعات یا زیر موضوعات درس را انتخاب کرده و  با استفاده از مطالب کتاب  درسی (به خصوص مباحث و رویکردهای اسلامی  کتاب)، گفتگوهای کلاس و حداقل 4 منبع دیگر ، گزارشی تحقیقی  به دو صورت اسلاید و مقاله تهیه کند. دانشجویان عناوین موضوعات انتخابی را درجلسه سوم و  مقاله را در جلسه  پانزدهم  به آدرس پستی من ارسال می کنند. این تاریخ ها به منزله روز امتحان است و تمدید نخواهد شد.
 8. کلیه تماسهای کلاسی از طریق گروه پستی به آدرس comm91@isu.ac.ir انجام می شود.شما در طول ترم مجموعه ای از مطالب پیرامون درس را از این طریق دریافت (و احیانا ارسال )خواهید کرد.
 9. ارزیابی:
 • خلاصه ها / مشارکت فعال و پاسخ به پرسشهای کلاسی:20 نمره
 • میان ترم :30 نمره
 • پایان ترم:30 نمره/50 نمره
 • گزارش تحقیقی / اسلاید:20 نمره
/ 22 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسن

در مصاحبه روحانی اثری از پاسخ به چند سؤال اساسی که ذهن خیلی از دوستداران روحانی را این روزها به خود مشغول کرده، نبود.اول اینکه چرا تصفیه بدهی 175 بدهکار بزرگ بانکی کشور( که چند برابر بودجه کل مملکت را درست در شرایط بدبختی و بیچارگی مردم بالا کشیده اند و در حال حاضر هم،پولهایی که پس نمی دهند عامل اصلی عدم فروکش کردن التهابات اقتصادی در کشور است)به طرز غیر قابل توجیهی 5 سال به تعویق افتاد؟!!!جالب آنکه کل جریمه آنها هم بخشیده شد!!!و جالب تر آنکه به یکی از بزرگترین آنها که رانت عجیب و غریب واردات نهاده های دامی را داشت،مجدداً با رانتی دیگر،امتیاز 650 میلیون رویوئی واردات روغن داده شد!!!و خیلی جالب تر آنکه به همین آقا سفارش داده شد که از محل این رانت،روغن سبد کالای مردم را بدهد (مشتری تضمینی رانتی)!!! البته مهم نیست که دولت روحانی به سؤالات فوق جواب دهدیا نه.در هر صورت،شاید این دوره آخرین شانس دولتمردان ما باشد که یکبار برای همیشه به وضعیت نابسامان و هردمبیل اقتصادی کشور پایان دهند.زیرا با این وضعیت شکاف طبقاتی (پورشه شش درب یک میلیاردی یکطرف و بیماران نگون بخت طرف دیگر)ما دیر یا زود راه به ترکستان خواهیم برد.

اکبر

البته من به شخصه هنوز امیدوارم دولت روحانی بتواند به بحران بیکاری و جولان غارتگران وام های بانکی کشور پایان دهد و سفارش آنها را قبول نکند و به نفع طبقات فرودست گام بردارد.این خبرهایی که در مورد خوش به حالی بدهکاران کلان بانکی کشور(شما بخوانید دزدان سر گردنه) منتشر می شود،حقیقتاً قلب هر ایرانی دلسوزی را به درد می آورد.ولی باید به دیپلماسی فرصت داد.روحانی راهی را آغاز کرده و در این راه از پشتیبانی مردم برخوردار است.خودش هم می داند خسارت بار خواهد بود اگر به اعتماد مردم پاسخ داده نشود. صبر مردم هم طبق معمول زیاد هست.همین صبر فرصت را برای جبران اشتباهات به دولتمردان روحانی خواهد داد و راههای بهانه را خواهد بست.اما اگر اشتباهات ترمیم نشوند، جبران آنها در آینده اصلاً آسان نخواهد بود.حتی شاید بتوان گفت جبران پاره ای از اشتباهات غیر ممکن خواهد شد.

رایان

خوشبختانه قیمت رایانه و سایر قطعات کامپیوتری در حال متعادل شدن هست.این خبر خوشی است.البته هنوز فروشندگانِ عمده ، مقاومت می کنند ولی اگر کمی صبر کنیم،سطح قیمت ها به حالت طبیعی برخواهد گشت.تا امروز که شرایط در بازار کالاهای دیجیتال رو به بهبود بوده است.

سهند

در خصوص تاخیر در پخش برنامه زنده رییس جمهور و تقابل پیش آمده بر سر مجری برنامه با نگاهی منصفانه باید حق را به رییس جمهور محترم داد . شاید هدف از انجام مصاحبه ای خاص توجیه افکار عمومی به منظور جلب همراهی و حمایت آن ها از سیاست های کلان دولت و نظام باشد و هدف از انجام این گونه برنامه ها انجام یک گفتگوی چالشی ( آن هم با زاویه نگاه خاص برخی مجریان صدا و سیما ) نیست . البته گفتگوهای چالشی و منتقدانه نیز به جای خود می تواند انجام شود . مثلا وقتی رییس جمهور جلسه ای عمومی با حضور نمایندگان رسانه ها دارد در آن نمایندگان صدا و سیما هم مانند سایر رسانه ها می توانند سوالات خود را هر چه که باشد بپرسند و مشروح آن جلسه نیز به صورت زنده از صدا و سیما پخش شود . اما به هر حال هر جلسه تعریفی دارد و حتی اگر رییس جمهور بخواهد به طور مستقیم و بدون حضور مجری حرف هایش را با مردم در میان بگذاردکسی نمی تواند مانع آن شود . اگر خاطرتان باشد در دولت سابق در برخی مصاحبه ها حتی به در خواست دفتر رییس جمهوری مشاور فرهنگی رییس جمهور وقت ( آقای کلهر ) به عنوان مجری مصاحبه حضور داشت و هیچ مخالفت یا تاخیری هم در پخش آن برنامه صورت نگرفت

سهند

عذر خواهی رییس جمهور محترم از مشکلات به وجود آمده بر سر توزیع سبد کالایی اقدامی بسیار به جا و شجاعانه بود . هر تجربه جدیدی به هر حال در مرحله نخست خود نقصان هایی دارد و مردم هم این را می فهمند و می پذیرند . اما با این وجود این عذر خواهی برای بار دوم از سوی مردم پذیرفته نخواهد شد و به همین دلیل شایسته است که از هم اکنون کارشناسان به فکر راهکار های نوینی برای توزیع سبد کالایی در مرحله دوم باشند . مثلا اگر بتوان سبد کالایی را درب منزل مشمولین تحویل داد و حتی هزینه ای جزیی بابت حمل و نقل آن از مردم گرفت بهتر از تشکیل صفهای طولانی است . همچنین شاید بتوان به جای سبد بن کالایی ( به ارزش قیمت اصلی و قیمت مصرف کننده محصولات توزیع شده ) را به مردم داد به همراه یک فهرست کالا که مردم صرفا بتوانند با مراجعه به فروشگاه های بزرگ از میان کالاهای موجود در آن فهرست مواردی را انتنخاب کنند یا اگر این پیشنهاد ها عملی نیست حداقل می توان مشمولین سبد کالایی را گروه بندی و شماره گذاری کرد و از مشمولین هر گروه خواست که در مدت زمان مشخصی جهت تحویل گرفتن آن مراجعه کنند تا از ازدحام جمعیت به دلیل حضور یکباره همه مشمولین جلوگیری شود

محمد حسین

اگر دولت می پذیرفت که به جای خانم پوریامین آقای یامین پور ( سردبیر هفته نامه 9 دی ) با رییس جمهور مصاحبه کند الان این مشکلات پیش نمی آمد

د.ش

آفرین بر ادب و شجاعت رئیس جمهور فرهیخته و مردمی امیدوارم بقیه مسئولین مملکتی یاد بگیرند...

د.ش

عذرخواهی مؤدبانه رئیس جمهور علاوه بر باز کردن فصل جدیدی در ادبیات مدیریتی ایران، کار را بر عده ای از افرادی که تربیت این روش مدیرتی را ندارند سخت خواهد کرد. پیشنهاد می شود شما که با اصول و نظریه های روانشناسی اجتماعی آشنا هستید بعد از انجام یک یا چند پژوهش توسط دانشجویان و پژوهشگران علاقه مند در این زمینه یک برنامه آموزشی اثربخش طراحی نمائید.

محمود

سلام امروز جمعه28 بهمن ساعت 12 ظهر شبکه پویا انیمیشنی از تظاهرات قبل انقلاب پخش کرد که در ان زنانی که در تظاهرات شرکت داشتند همه مانتویی بودند و یک زن چادری در ان پیدا نمی شد چرا اینقدر صداو سیما با چادر عناد دارد و ما چه وقت باید شاهد ترویج حجاب و عفاف از صدا و سیما باشیم لطفا پیگیری بفرمایید

آقای محمود . البته بعضی زنان هم در تظاهرات ها بدون حجاب بودند و صدا و سیما هیچ گاه تصویری از آن ها پخش نمی کند . اقشار مختلف ملت در انقلاب 57 شرکت داشتند و نه فقط یک قشر