خطابه ای که خوانده نشد

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مردم مهربان ایران ، حَماسه آفرینان گمنام و بی ادعا

سلام و درود بر همه شما پاکان

حکیم ابوالقاسم فردوسی  هزار سال پیش برای همیشه به همه ما  هشدار داد :

دریغ است ایران که ویران شود                کُنام پلنگان وشیران شود

سخن گفتن از هر آن چه در هزار سال گذشته بر این سرزمین رفته دشوار است ؛ اما عبرت روزگار و عبارت پیام آورِ پروردگار جز این نیست که ویرانی حکومت بر اثر  تدبیر سست جاهلان ،بس سهل تر  از شکست در برابر هجوم سخت دشمنان است.

در نگاه ما دلباختگان ِ  خمینیِ کبیر و یاوران جانشین سروقامتش ،  انقلاب اسلامی ایران هدیه بهاری  خداوند بود به  جهانیان  در اوجِ زمستان ؛ زمستان ِ استعمار ، استبداد و انحطاط .

  بیایید هم اکنون – تا دیر نشده - دست  در  دست هم نهیم  و  نگذاریم   ایرانمان ویران و بهارمان ،زمستان شود. در زمستان ِ فرهنگ ، سیاست و اقتصاد   است که ‌به قول م - امید :

سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت

هوا دلگیر ، درها بسته ، سرها در گریبان ، دستها پنهان ،

نفس ها  ابر ، دلها خسته و غمگین ،

زمین دلمرده ، سقف آسمان کوتاه ،

غبارآلوده مهر و ماه ،

هوا بس ناجوانمردانه سرد است.

 

 نمی خواهم دو باره ترجیع بند ِ " در شرایط حساس کنونی را " تکرار کنم اما چه کنم که  سال ها  کارآموزی در عرصه های کلان امنیت و مصلحت  به من آموخته تا  از پس  سکوت ِ سرد  مردم در این روزها ،  خطر مهلک بی تفاوتی را بر خوانم.

زنان ، مردان و جوانان برومندِ  این کهن بوم و بر

امروز فروتنانه از  خداوند جان و خرد یاری می طلبیم و به پشتوانه شما مردمان  پر صلابت ، سرفرازانه اعلام میداریم  :

آماده ایم تا با همراهی  پر شور ملت  و در کنار  جمعی برگزیده  از  نیک اندیشان ، راست گفتاران و درست کرداران ، طعم شیرین دولتی بایسته  را برای ملتی شایسته به ارمغان آوریم.

ای همه کسانی که اراده کرده اید "میزان رای ملت است" سر مشق خادمانتان در  دولت باشد ؛

برای بازگشتِ آرامش و امید به  چشم های  خسته، در های بسته  و  دل های  شکسته ، دست یاری به سوی تک تک شما دراز می کنم.

 مسیحای جوانمرد م

دمت گرم و سرت خوش باد

سلامم را تو پاسخ گوی ، در بگشای         

/ 8 نظر / 24 بازدید
شاگرد شما

سلام استاد کدام نامزد؟

دانشجو

سلام ما به چه جمعی بازمی‌گردد؟

احمد

سلام دکتر عزیز امسال نیز همچون چهار سال پیش چشم بر دهان جانشین سرو قامت خمینی کبیر خواهیم دوخت تا اگر نظرش به کسی نزدیک بود به همو رای دهیم. همان کاری که شما و ما کردیم و طی هشت سال گذشته حماسه ای بس عظیم را آفریدیم. انشالله امسال نیز با تاسی از رهبر عزیزمان همان می کنیم و حماسه سیاسی دیگری را رقم خواهیم زد

علیخانی

سلام استاد «همان که نخواند»؟ واضح است اما ما هستیم که متوجه نمی شویم، یا در پرده می فرمایید استاد؟

راهی

سلام حال و هوای حماسی اشعار اخوان و خصوصا زمستانش بسیار شور برانگیز است.... وما.... شور حماسه سازی داریم استاد... سکوت سرد را حتی حسش نکرده ام .

علی جعفری

سلام/ خیلی نا امید نشون می دید دکتر آشنا/چشمهای خسته..درهای بسته...دلهای شکسته!!! فکر نمی کنید در این شرایط روحی که درگیرشید و با این ادبیات؛تحت عنوان "دعوت به امید و آرامش" داریم به ناامیدی خودمون و بقیه اضافه می کنیم؟ فکر نمی کنم شرایطمون از اوضاع سهمگین زمان فردوسی بزرگ ناامید کننده تر باشه اما جالبه که زبان و ادبیات بغایت استوار و رهایی بخشه /

علی جعفری

هنر فردوسی اینه که بدون پراکنش نشانه ها یا روایتهای یآس آلود یا مشوش کننده؛دعوت به نشاط و امید می کنه به عبارتی دعوت فردوسی به امید و آرامش خودش ممزوج باناراحتی و تشویش نیست مثل معلمی که برای بازگرداندن آرامش به کلاس درس فریاد میزنه!!/

علی جعفری

سلام علیکم و رحمت الله/فردوسی؛ حسرت امروز باشکوه ما رو داشت/به نظرم اگه زنده می شد و با قرائتهایی اینگونه همنشین شده و گره خورده به نا امیدی و تلخی از حسرت بازنمایی شده در شاهنامش مواجه می شد تعجب می کرد..!!/ ایران امروز ثمره مقاومت فرهنگی فردوسی و هزاران انسان بزرگ دیگری مثل اوست/غلظت در تخطئه امروز ایران خدمت به مردان و زنان دیروز نیست/همانگونه که حمله به امروز ساده ترین و پرهزینه ترین راه دعوت به داشتن یا ساختن فرداست/خطابه تان بیش از اینکه وامدار حماسه فردوسی باشد یادآور تخطئه های تمام عیار انتخاباتی- مناظراتی احمدی نژاد از وضعیت موجود آن روزها است/خطبه نماز جمعه پسا انتخاباتی جانشین سرو قامت خمینی کبیر راخاطرتان هست که تخطئه احمدی نژاد از تاریخ ماقبلش را چگونه تقبیح کرد؟/به نظرم منطق خطابه تان همان منطق خود منجی پنداری مذموم اغلب روسای جمهور بعد انقلاب است با این تفاوت که ابتلا به بیماری مذکور را به همه مخاطبانتان -بخوانید مردم مهربان ایران-تجویز کرده اید!