نمونه ای از مرور انتقادی ادبیات نظری

کشف بزرگ مدیریت ایرانی

۱۳۹۱/۰۸/۰۴

ع. ب. / پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت شریف

 نام «فرد آر دیوید»، برای اساتید و دانشجویان اکثر رشته‌های دانشگاهی، حتی رشته‌هایی که بطور مستقیم با مباحث آکادمیک مدیریت نیز سر و کار ندارند، آشناست. گفتگوی ما با افراد مختلف نشان میدهد که حتی تعداد قابل توجهی از مدیران دولتی و غیر دولتی نیز با او آشنا هستند؛ اگر نام او را ندانند، با کتاب او آشنا هستند و اگر کتاب او را نشناسند، حتما با مدل برنامه‌ریزی او بیگانه نیستند. نشانه‌های مدل دیوید را میتوان در همه جا مشاهده نمود؛ دانشگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، شرکتهای شبه دولتی، سازمان‌های فرهنگی و حتی بسیاری از نهادهای حاکمیتی. در این میان، بسیاری از شرکتهای خصوصی و تعاونی نیز از هم‌نشینی با آن بی‌بهره نبوده‌اند. به عبارت دیگر، در ایران، اکثر ما روز خود را با به نحوی با مدل دیوید آغاز می‌کنیم و روز خود را به نحوی با آن به پایان می‌بریم!

با وجود این فراگیری در ایران، برای ما عجیب بود که هر وقت از دوستان دانشجوی دانشگاه‌های خارج از کشور در مورد منابع درسی آنها می‌پرسیدیم، نامی از دیوید نمی‌شنیدیم. در هیچ کتاب معتبر نیز به دیوید ارجاع نشده بود. پس نه به وسعت استفاده و ارجاع به دیوید در ایران و نه به گمنامی او در دانشگاه‌های معتبر جهان. این موضوع برای ما از یک طرف جالب شد و از طرف دیگر ما را به فکر فرو برد. بنابراین تصمیم گرفتیم تا اعتبار علمی «فرد آر دیوید» را مورد بررسی قرار دهیم.

ادامه مطلب را از سایت اصلی در اینجا مطالعه کنید

/ 3 نظر / 15 بازدید
ع. ب.

آقای دکتر آشنا با سلام و احترام بسیار ممنونم از اینکه وقت گذاشتین و مطلب بنده رو که البته حاصل کار تیمی پژوهشکده نیز هست، خوندین. این مطلب رو ما حقیقتا از سر دلسوزی و قربه الی الله نوشتیم و امیدواریم با مساعدت بزرگواران خوش فهمی مثل جنابعالی، بتونه تاثیری هر چند اندک بر روی جامعه سیاستگذار کشور بگذاره. این نگاه به مدیریت و استراتژی حتی داره بعنوان مدیریت اسلامی و بومی در برخی از دانشگاه ها تدریس میشه که آثار جبران ناپذیری بر روی جامعه ایران خواهد داشت. با تشکر مجدد ع. ب.

دق الباب

با سلام جسارتا- درخواست تبادل لينك داشتيم... افتخار بديد. يا حداقل اينكه... هيچ گاه ما رو از نظرات خود محروم نكنيد. بسيار متشكر و سپاسگزار

احسنت