یک توضیح

سخنان امام جمعه محترم موقت تهران بیان عمومی دلواپسی های بخشی از جامعه متدین است. بی شک تفسیر اول ایشان از سخنان ریاست محترم جمهور کاملا مطابق صواب است.دولت اسلامی هم موظف به تسهیل و تسریع تعالی اجتماع است هم مکلف به کاهش زمینه های آسیب ها و مقابله با تهدیدات فرهنگی .
دیدگاه رییس جمهور در باره اهداف و وظایف فرهنگی دولت با بسیاری از عالمان و سیاستگذاران کشور همسو است اما ایشان ضرورت بازنگری انتقادی و آسیب شناسانه در مورد شیوه ها و آثار خواسته و ناخواسته اقدامات اجرایی و قضایی در مسایل فرهنگی را یادآوری می کنند.
وقتی کارامدی فیلترینگ و پارازیت و راپل و گشت ارشاد را مورد پرسش قرار می دهد نمی خواهد از محتوا و اهداف تلویزیونهای ماهواره ای و سایتهای فضای مجازی دفاع کند بلکه به دنبال راههای موثرتر ، معقول تر و مقبول تر برای دفاع از هویت و حیثیت و کرامت مردم و به خصوص نسل جوان است.کاهش حضور و ظهور اندیشه و اقدام نظامی و انتظامی در مواجهه با این پدیده ها به معنای استقبال بیشتر از حضور فن شناسان ، روانشناسان ، جامعه شناسان، فرهنگ شناسان و ارتباطات شناسان در عرصه فضاهای رسانه ای نوین است.
/ 228 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مخابراتی

گاهی فکر می کنم مشکلات کشور به قدری زمانبر شده که دیگر وقت و زمانی برای کارگران پائین دستی نمی ماند. کارگزاران مخابرات جزو همین دسته اند که فریادشان به جائی نمی رسد.گهگاهی دلنوشته های آن ها را خواندن بد نیست!: http://ictkheyaraj.mihanblog.com/

شاکی

جناب دکتر آشنا،حداقل به فانی توصیه کنید مثل شما یک وبلاگ کوچک دایر کنه،بلکه صدامون رو بشنوه....حراست آموزش و پرورش واسه انتقاد از ادارات تابعه ی در مناطق بر روی وبلاگ شخصی همکاران هم پرونده سازی میکنه،بابا وضع تو آموزش و پرورش خیلی خرابه...تا حالا فک کردید چرا اینقدر که به سایر وزاری فرهنگی کابینه گیر داده میشه چرا فانی به نسبت در حاشیه امنیته؟!چون پاشو دقیقاً رو حنجره های فرهنگیان منتقد سیستم دولت قبل گذاشته...به حق این شب های قدر قسم بررسی کنید این وضعیت را...

اکبر

آمریکا و اسراییل ابرقدرت و بازیگران بی بدیل سریال جنایات در جهانند.فقط خدا میداند بازی بعدی را کی و برای نابودی کدام کشور طراحی میکنند.به لطف این بازی جنایت،مردم آمریکا کمترین تهدید نظامی جهان را دارند و میتوانند در بازی خوش خیالانه رویای آمریکایی غرق شوند. رویایی که این روزها برای کودکان مظلوم غزه با کابوس مرگ رقم میخورد.

سهیل

اگر دکتر روحانی همان دقتی را که در انتخاب وزرای اقتصاد و خارجه به خرج داده بود در انتخاب وزرایی مثل ارتباطات،آموزش و پرورش،صنعت و معدن،بهداشت و درمان داشت ، باعث جهش های جالبی در تمام حوزه ها بودیم.لااقل شاهد صحنه های خنده داری مثل جولان دلالان در بازار تره بار و رانت اطلاعاتی در بورس پتروشیمی و جولان بدهکار رانتی 600 میلیون رویویی و دلال سیگار اماراتی، بیشتر شدن قیمت خودرویی شورای رقابت از قیمت کف بازار(!) ، گسترش زیرمیزی ها در بیمارستان های خصوصی و نظایر این مسایل نبودیم.متاسفانه سطح علمی و شخصیتی اعضای کابینه به طرز متناسبی نیست.

سامان

سهیل عزیز!البته این نکته راهم فراموش نکن که اعضای کابینه دکتر روحانی با طوفانی از مشکلات عظیم مواجه شده اند که اگر ایستادگی رییس جمهور عزیز بر پیمانش با مردم نبود ، امروز ما مردم ،آشفته تر از این روزهایمان بودیم.

دهقان

از تمام کشاورزان عزیز عاجزانه میخواهم از روش های نوین آبیاری استفاده کنند و دایما پمپ های چاههای آب را روشن نگه ندارند.ما وارد فاز بحران آبی شده ایم و یاری کشاورزان را میطلبیم. این روزها بهره برداری های بی رویه از چاههای آب ، خیانت به ذخایر آبی کشور هست.

مصدق

سیاست بازان نادانی که این روزها تصویرگر افکار آحاد جامعه ایرانی نمی باشند: شاید این خلاصه ترین جمله ای بود که به عنوان یک فرد با گرایشهای اصلاح طلبی می توانستم به گردانندگان روزنامه های شرق و ابتکار و اعتماد بگویم.آیا کشتار انسانهای بیگناه به شکل فجیع نباید به اندازه یک جمله یک خطی در صفحه اول یک روزنامه خبری سیاسی جایگاهی داشته باشد؟ سیاست بازان ایرانی با اینهمه افراط و تفریط که کاملا خارج از ذایقه ایرانی است میخواهند چه گلی به سر مردم و کشورمان بزنند؟منظورم کشتارگاه غزه است که این روزها غیرت بشریت را به چالشگاه میبرد.

مدیر

آندسته از مدیرانی که نه تنها توانایی مدیریت نیروهای جوان و خلاق را جهت پیشبرد اهداف سازمان ندارند،بلکه اساسا نیروی جوان را تهدیدی برای آینده خود میدانند ، آیا به نظر شما در راستای اشتغال و ارتقا بیشتر جوانان این مرز و بوم گام بر میدارند یا جهت عکس آن حرکت میکنند؟ در کشوری که آنرا باید مهد دوباره کاری ناشی از تصمیمات خام مدیریتی دانست، چرا نیروهای تازه نفس باهوش و با تحصیلات معتبر، بیکارند و در عوض بازنشسته ها دوباره دعوت بکار مبشوند؟! ما بمب ساعتی بیکاری را بکار انداخته ایم و با ایندسته از مدیران میانی سطح پایین، قادر به خنثی سازی این بمب نخواهیم بود.

فرهنگ

وقتی تمام سینمای ایران فقط در تهران متمرکز میشود و تمام دست اندرکاران سینما در شهر تهران زندگی می کنند،طبعاً باید منتظر اتفاقات احمقانه ای در این سینما باید باشیم.از افراطی گری ها تا تفریطی گری ها در نشان دادن صحنه هایی که ابداً با روح خانواده های سنتی در بلاد ایران سازگاری ندارند تا دستمزدهای میلیاردی عوامل که بلافاصله وارد بازار تهران شده و فاصله طبقاطی در این شهر را با پول رانت نفت دولتی دو چندان میکند.در واقع سینما در ایران مثل بقیه هنرهای مدرنی که بعد از عهد رضاخانی به تهران توسط مسیونرهای اروپایی وارد شدند،هرگز تصویرگر واقعی جامعه زیبا و بی غل و غش ایران نشد.شاید به همین خاطر باشد که نویسندگان فیلم های ایرانی در اقیانوسی از سوژه ها و داستانهای مادران ایران غرقند ولی سوژه کم می آورند!دلیلش ساده هست: سوژه ها در تهران کم شده است و سینمایی که غیر از حامعه تهرانی چیزی نمی بیند و نمیشنود،با قلبهای ایرانیان بیگانه است.سینما باید از تهران به استانها برود و ملی شود.آنوقت خواهیم دید بازیگران ایرانی خرج خود را در می آورند و نیازی به پرداخت دستمزدهای میلیاردی برای بازی در فیلم های کپی شده معیوب آمریکایی نیست.

سامان

بالاخره وقوع تخلف در رانت 650 میلیون یورویی با بررسی های دیوان محاسبات کشور محرز گردید. این موضوع چه تأثیری بر افکار عمومی خواهد گذاشت؟ گذشت زمان پاسخگوی این سؤال خواهد بود.