شكل گيري طرح تحقيق و نقش دكتر محسنيان راد

در باره نوشته ديروز دو پيام دريافت كرده ام كه شما هم مي توانيد ملاحظه كنيد ولي مايلم در باره اصل ايده هم از نظرات دوستان و منتقدان استفاده ببرم آيا مناسب است يك پايان نامه پيش از داوري وتصويب به معرض قضاوت همگان نهاده شود ؟يكي از دوستان ميگفت اينكار دور از احتياط و بازي كردن باشئونات شخصي است ولي من فكر مي كنم اتفاقا وبلاگ در اين حيطه كاملا كار آمد است و امكان موشكافي و به اشتراك نهادن تجربيات را فراهم مي كند.

بهر حال عرض مي كردم بخش ديگركار، يافتن استاد راهنماي دوم بود؛آقاي دكتر محسنيان راد را از سال 1366 مي شناختم و دروس متعددي از روش تحقيق تا ارتباط جمعي در كشورهاي اسلامي را با ايشان در مقاطع مختلف گذرانده بودم و مي دانستم راهنمايي ايشان براي من مغتنم خواهد بود به خصوص كه ايشان علاوه بر تجربيات فراوان و كم مانند در حيطه انواع تحليل محتوا ،سالهاي طولاني براي تهيه يك نرم افزار كاملا ايراني و نوآورانه صرف وقت كرده اند و اين نرم افزار داراي قابليتهايي كاملا مناسب براي كار من است . وقتي موضوع را با ايشان طرح كردم از من خواستند طرح تحقيق را برايشان بفرستم و سپس اين متن را براي دانشكده فرستادند:

الف تصور مي شود در تاريخ معاصر ايران هيچ كشوري همانند ايالات متحده آمريكا در ايران فعاليت رسانه اي نداشته است . (فعاليت چند ساله تلويزيون ارتش امريكا در تهران و انتشار مستمر بيش از دو دهه ماهنامه تمام رنگي و رايگان مرزهاي نو در ايران)

ب – تصور مي شود سهم پروپاگاندا در فعاليتهاي فرهنگي و رسانه اي ايالات متحده امريكا بيش از فعاليت كشورهاي ديگر مثلاً اتحاد جماهير شوروي، غير مستقيم تر و در نتيجه پنهان تر بوده است.

ج – تبيين پروپاگانداي بند ب قطعاً اقدام جديدي است ضمن آنكه با اطلاعي كه از سوابق دانشجو دارم ايشان را براي انتخاب زاويه اي نو در نگاه به پديده مورد بحث توانا مي بينم.

واقعيت اين است كه كمكهاي ايشان در مراحل بعدي بسيار فراتر از تصورات و توقعات من بود .دكتر محسنيان ماراتوني را طراحي كرد كه در يك دوره كاملا فشرده مرا با پيچ و خمهاي اجراي پروژه تحليل محتوي عملا درگير مي كرد.كمك بسيار مهم دكتر محسنيان راد در اين مرحله الزام من به انجام يك پروژه تحليل محتوي در مورد يكي از مهمترين فعاليتهاي اداره سفارت آمريكا در تهران يعني نشريه "مرزهاي نو" بود به اين ترتيب مجموع ابزارها و شيوه هاي تحقيقي اعم از كمي و كيفي در اين تحقيق جايگاه خود را پيدا كرد:.

روش انجام تحقيق:

1-كتابخانه اي : با تاكيد بر روش تاريخي مبتني بر سند پژوهي در منابع داخلي و خارجي

2-كمي : تحليل محتواي نمونه اي مناسب از شماره هاي بيست و دو ساله مجله مرزهاي نو و آزمون آماري نتايج

3-كيفي : مصاحبه هاي عمقي ، سرگذشت پژوهي

روش و ابزار گردأوري اطلاعات

ابزار :1- كتابها 2- مقالات 3- انتشارات دولتي 4- اســـناد 5- فيلمها و نوارهــــاي صوتـي 6- تصاوير 7- اشخاص 8- گزارشهاي آماري

روشها: 1- مراجعه به كتابخانه هاي تخصصي داخلي و خارجي 2- مراجعه به مراكز آرشيوي داخلي و خارجي 3- مصاحبه با سياستگذاران ، مديران ، كارشناسان و مخاطبان و بهره مندان از فعاليتهاي فرهنگي ارتباطي سفارت امريكا در تهران

آخرين و جدي ترين مسئله فصل بندي و زمان بندي بود . با مشورت اساتيد و چكش كاريهاي شوراي تحصيلات تكميلي دانشكده به چنين فهرست و زمان بندي رسيديم:

«فهرست مطالب و جدول زمان بندي مورد نظر :

مقدمه : اهداف , روش , سازمان تحقيق ونقد منابع1 ماه

فصل اول : ارتباطات , فرهنگ وسياست خارجي (مباحث نظري)2 ماه

فصل دوم : تحول جايگاه, سازمان و ساز و كار ديپلماسي فرهنگي در سياست خارجي امريكا2 ماه

فصل سوم : ابعاد فرهنگي روابط امريكا با ايران از 1320تا 13573ماه

فصل چهارم : كودتاي 28مرداد 1332بعنوان نقطه عطف ديپلماسي فرهنگي آمريكا در ايران2ماه

فصل پنجم : تحليل اقدامات فرهنگي و ارتباطي اداره اطلاعات سفارت امريكا در تهران1332-1357

3ماه

فصل ششم : گمانه هايي ازآثار و نتايج ديپلماسي فرهنگي امريكا در ايران2ماه

فصل هفتم : به سوي يك نظريه (تبليغات راهبردي)1 ماه

جمع16 ماه

اما چشمتان روز بد نبينددر مقام عمل نه فهرست را رعايت كردم و نه زمان بندي را !

تحول فهرست داستاني جالب و دلكش ولي تغيير زمان بندي حكايتي غم انگيز دارد.

/ 3 نظر / 10 بازدید
يك آشنا

ميل باكستان را چك كنيد . وضع طراحي اينجا اسفبار است .

hamid ziaiy

باز هم سلام جناب آقای آشنا ابتکار عمل شما در گذاشتن موضع پايان نامه تان در وبلاگ ستودنی است من از اين ابتکار شما خيلی خوشم آمد ! وارد شدن به جامعه اطلاعاتی لازمه اش همين جور چيز ها است بايد دورانی را که پايان نامه ها برای کنج کتابخانه ها نوشته می شد و همه چيز محرمانه و شخصی قلمداد می شد به فراموشی سپرد من لينک وبلاگتان را در وبلاگ خبرنگار قرار داده و اين خبر را به اطلاع مخاطبان خبرنگار رسانده ام

خاله نسرین

با سلام .... لطفا به اين آدرس مراجعه فرمائيد .... http://i.hoder.com/... و نظرش را نسبت به خودتان بدانيد .. موفق باشيد