مشاور قدیم و وزیر خارجه جدید

جان کری وزیر امور خارجه جدید ایالات متحده آمریکا برای مشاور بین المللی رئیس فعلی جمهوری اسلامی ایران چهره ای شناخته شده است . دکتر حمید مولانا  در روزنامه کیهان مورخ ۱۶ مهر ۱۳۸۳ در باره او نوشت:

 "من جان کری را 33 سال قبل در بهار 1971 (میلادی) در واشنگتن ملاقات کردم. در ماه آوریل (فروردین) آن سال، جان کری در رأس رهبری بیش از یک هزار نفر از افسران و سربازانی که در جنگ ویتنام شرکت کرده و دوره خدمت خود را به اتمام رسانده بودند در محوطه پارک بزرگی که مجاور کاخ سفید ریاست جمهوری و ساختمان کنگره است اردو زده و علیه ادامه جنگ متحصن شده و اعتراض می کردند. در آن سال جنگ ویتنام با 56 هزار کشته از طرف آمریکا و صدها هزار نفر از طرف ویتنام به اوج خود رسیده بود. اعتراض، تظاهرات، همایش، راه پیمائی علیه جنگ در همه شهرها و به ویژه در واشنگتن و در دانشگاه های آمریکا ادامه داشت.
در آن موقع، من در دانشگاه امریکن در واشنگتن به عنوان استاد تدریس می کردم و یکی از پروژه های تحقیقاتی ام مطالعه افکار عمومی آمریکا و جنگ بود. ما می خواستیم که گروه یک هزار نفری افسران و سربازانی را که مقابل کنگره و کاخ سفید و علیه جنگ تظاهرات می کردند مورد بررسی قرار دهیم: این گروه از چه طبقاتی در آمریکا هستند؟ تمایلات سیاسی و اجتماعی آنها چیست؟ چه عواملی باعث شده است که علیه جنگ در ویتنام تغییر عقیده دهند؟ تجربیات آنها در دوره خدمت در جنگ با مردم ویتنام چه بوده است؟ جان کری که رهبری این عده را به عهده داشت با پیشنهاد پژوهشی ما موافقت کرد و به مدت چندهفته ای او و یارانش در واشنگتن بودند این فرصت به وجود آمد که من از نزدیک فعالیت این گروه را مشاهده کنم.
نتایج تحقیقات ما از این گروه ضدجنگ به طور وسیعی توسط خبرگزاری ها و مطبوعات و رسانه ها منتشر گردید. چند ماه بعد، جان کری و دو تن از همکاران او به نام دیوید تورن و جرج باتلر کتابی تحت عنوان «سرباز جدید: کهنه کاران ویتنام علیه جنگ» منتشر کردند که فصل آخر آن به نتایج پژوهش ما در مورد سربازان و افسران خدمت کرده در ویتنام که علیه جنگ فعالیت داشتند اختصاص داده شده بود. "

آیا مشاور برجسته  ایرانی  این موقعیت را می یابد تا در آخرین ماه های عمر دولت محبوبش ، از سابقه آشنایی خود با وزیر خارجه جدید در جهت منافع ایران بهره برداری کند و پایان خدمات اداری خود را با شادکامی جشن بگیرد؟

/ 5 نظر / 28 بازدید
پرسشگر

سلام. خوب که چی؟

کاش یکم ظریف تر حمله میکردید!!!!!

ظرافت نداشت! بعید بود از شما

علی

من موندم این آقای مولانا چه هیزم تری به شما فروخته؟؟؟ که اینقدر پیگیر سوابق ایشونید محض احتیاط یاداوری می کنم آقای دکتر شما در مقام یک استاد هستید و نه یک فرد اطلاعاتی آیا جوابی دارید؟؟؟؟

کاملا ناشناس

آقای دکتر یک فرد کاملا بی سواد هم از تیتر جانب دارانه شما متوجه میشه که این مطلب کاملا به دور از انصافه مثلا اگه من از شما بپرسم آیا با توجه به نسبت فامیلی نزدیکی که با آقای دری دارید آیا کاری برای دانشکده کردید به نظر شما این سوال درسته؟؟؟ حالا از این سوال بگذریم تیتر مشاور قدیم خیلی بی انصافانست!!! کار پژوهشی انجام دادن مستلزم اینه که حتما شما مشاور هم باشید ثانیا بازهم این تیتر نشون میده که این مطلب شما در ادامه اهانت اولیه شما به آقای مولاناست که در وبلاگتون انتشار یافت از شما انتظار می رفت با شم اطلاعاتی که دارید از همون سبک نوشته قبلی استفاده نکنید