به رسمیت نشناختن کپی رایت و تهاجم فرهنگی مجانی

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با تاکید بر تجدیدنظر در مورد مسئله کپی‌رایت بین الملل در کشور،گفت: به همان میزان که برای تولید فرهنگی سرمایه‌گذاری می‌کنیم باید به سمت سرمایه‌گذاری در مصرف فرهنگی برویم تا چرخه تولید، توزیع و مصرف کامل شود.
حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به مشکلات موجود در حوزه فعالیت‌های فضای مجازی گفت: مشکل بزرگی در این حوزه  وجود دارد و آن نبود تناسب مناسب میان عرضه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان است.
وی افزود: در عرصه فعالیت‌های فضای مجازی ظرفیت و توان تولیدی بالایی در کشور ایجاد کردیم؛ نهادهای انقلابی، نظامی، مردمی، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک کردند تا بنیه تولیدی قابل توجه در کشور ایجاد شود.
مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور مشکل بزرگ فضای مجازی را مشکل توزیع و مصرف دانست و اظهار داشت: اگر نتوانیم بازاریابی و یا بازارسازی مناسبی را انجام دهیم دور نیست که این جوانه‌های رویان شده به شکوفایی نرسد و این خطر، خطر بسیار بزرگی است.
آشنا بر همین اساس خاطرنشان کرد: عزیزانی که از بودجه شخصی و از جوانی خود می‌گذرند و خدمات فرهنگی مناسبی را به انقلاب اسلامی انجام می‌دهند اگر با رکود بازار و عدم توجه مصرف کننده مواجه شوند ممکن است در طول چند سال کشور نیروهای ارزشمند خود را از دست بدهد.
وی به تعبیر رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور در این خصوص اشاره و تصریح کرد: رئیس جمهور برای احیای مصرف بومی تعبیری به کار برده‌اند و گفته‌اند که سفره فرهنگی این ملت از نان حلال خالی نشود و همچنین با توجه به تعبیرات بسیار بلندی که مقام معظم رهبری در این موارد داشته‌اند  به یک همکاری راهبردی میان نهادهای حامی در تولیدات فرهنگی نیاز داریم و به همان میزان که برای تولید فرهنگی سرمایه‌گذاری می‌کنیم باید به سمت سرمایه‌گذاری در مصرف فرهنگی برویم تا چرخه تولید، توزیع و مصرف کامل شود.
مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که تولیدات وارداتی غربی بعضا به صورت رایگان در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد و چطور می‌توان با آن مقابله کرد، به موضوع "کپی‌رایت" اشاره و تصریح کرد: یک نظریه در کشور وجود دارد که ما کپی رایت داخل را رعایت کنیم و کپی رایت خارج لزومی ندارد. تحقیقات نشان داده کپی‌رایت یک امر پیوسته است و تفکیک خارجی و داخلی آن شدنی نیست شما نمی‌توانید بازار را به بازار خارجی و داخلی تجزیه کنید.
آشنا  نداشتن تدبیر لازم در مورد کپی‌رایت خارجی را از علت‌های تهاجم‌فرهنگی عنوان کرد و افزود: حجم بزرگی از پدیده‌ای که ما از آن به عنوان تهاجم فرهنگی یاد می‌کنیم براثر فقدان تدبیر در مورد کپی رایت خارجی اتفاق افتاده است. ما با مدیریت کپی رایت می‌توانیم واردات کالاها و خدمات فرهنگی به کشور را مدیریت کنیم؛ این مسئله ابتدا در سطح کتاب بود و تصور می‌شد که از طریق به رسمیت نشناختن کپی رایت می‌توانیم کتاب‌های خارجی را ارزان کپی کنیم و در اختیار دانشجویان قرار دهیم.
وی ادامه داد: تصور این بود که از طریق به رسمیت نشناختن کپی رایت می‌توان ترجمه کتاب را ارزان کرد، اما تجربیات 50 سال اخیر نشان می‌دهد که ما نه تنها نتوانستیم از طریق به رسمیت نشناختن کپی رایت بازار داخلی را رونق دهیم بلکه در حوزه کالاهای فرهنگی با یک تهاجم سازمان نیافته ولی بسیار موثر مواجه شدیم.
"منظور ما از سازمان نیافته این است که وقتی بازار وجود دارد به هر صورت کالا وارد می‌شود و وقتی شما برچسب قاچاق به آن کالا نزده باشید یعنی کالای مجاز است. وقتی کالایی بدون کپی رایت وارد کشور می‌شود و شما نمی‌توانید عنوان قاچاق به آن بزنید یعنی این نشانه را به مصرف کننده می‌دهید که آن کالا را مصرف کند."
مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که "ما نمی‌توانیم بگوییم کپی‌رایت را به رسمیت نمی‌شناسیم و از طرفی بگوییم یک کالا غیرقانونی است این دو با هم شدنی نیست و اهمیت این موضوع آنجایی معلوم می‌شود که تولیدکنندگان و بازار داخلی در مقابل کالای رقابتی خارجی که بدون هیچ هزینه‌ای وارد کشور می‌شود توان رقابت ندارد" اظهار داشت: بنابراین تدبیر اقتضا می‌کند که ما در مورد مسئله کپی‌رایت بین الملل در کشور تجدید نظر کنیم. بسیاری از چیزهایی که به عنوان مقابله با ماهواره بیان می‌شود باید از طریق کپی رایت انجام شود. بسیاری از اقداماتی که در چارچوب مبارزه با واردات کالاهای فرهنگی خارج از کشور انجام می‌شود باید در قالب کپی‌رایت انجام شود.
آشنا کپی‌رایت را یکی از فرصت‌های بین‌المللی برای توسعه کشور دانست و درخصوص فراگیر شدن شبکه‌‌های اجتماعی موبایلی مانند وایبر، تانگو، لاین و... و اظهارنظرها مبنی بر اینکه این شبکه‌ها باید فیلتر شوند، خاطرنشان کرد: اگر فکر می‌کنید که فیلترینگ درمورد بقیه حوزه ها جواب داده در مورد شبکه‌های اجتماعی نیز جواب می‌دهد.
/ 40 نظر / 50 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سبلان

دیروز داشتم یک آهنگی از یک همشهری اردبیلی را گوش میکردم و لذت می بردم. با خودم می گفتم که این خواننده باذوق جوان،صرفاً چون تهران زندگی نمی کند،نه تنها آثارش در صدا و سیمای سراسری پخش نمی شود،بلکه در هیچکدام از آلبومهای تکثیر شده سراسری و روز بازار هم نمی توان او را دید.چون سرمایه گزاران چنین آلبومهایی در تهران متمرکز هستند و به شهرستانها سرویسی ارائه نمی دهند.متأسفانه تمرکز فعالیتهای عمده و سراسری فرهنگی کشور ایران در یک شهر آن یعنی تهران باعث شده که در کشور ایران،کاریکاتوریست بوشهری از سر اجبار و بیکاری سبزی بفروشد،آهنگساز و خواننده و شاعر اردبیلی در گمنامی بمیرد، سینماگر کردستانی به آلمان مهاجرت کند و نقاش بیرجندی ترک خانواده کند و خودش را به تهران برساند. ما نیازمند رادیو تلوزیون های سراسری غیر متمرکز و مطبوعات سراسری غیرمتمرکز و اساساً استراتژی فرهنگی سراسری غیر متمرکز هستیم.کار اینگونه پیش برود، مردم مناطق ایران برای حفظ هنر و هنرمندانشان،ممکن است به منبرهای تصمیمات ناخوشایند دل بسپارند. زمینه ها پس از سالها بی تدبیری فراهمند...

کامبیز

وقتی وزارتخانه خارق العاده مهم فرهنگی یعنی وزارت آموزش و پرورش را طی بیش از 20 سال کج سلیقگی در انتخاب کاملاً سیاسی وزرا و مدیران ستادی،به لجنزار رقابتهای سیاسی و جولانگاه مدیران فوق العاده بی کفایت و غیر متخصص در سطح ستادها تبدیل می کنیم ، باید هم امروز مطالب لینک زیر را بخوانیم و عرق شرم بر پیشانی ما بنشیند.در واقع تقصیر وزیر تقریباً ضعیف فعلی نیست.این وزیر،با این مقدار ضعف مدیریتی در واقع به 20 سال ضعف مدیریتی پیشینیان تیر خلاص زده است.اما آموزش و پرورش ایران با این وضع مربیانش به کجا خواهد رفت...: http://ilna.ir/news/news.cfm?id=203132

دلم می سوزد

از آنجا که هیچ خط اتصال نزدیک تری به یاران نزدیک دولت نمی شناختم، به شما می گویم: اتلاف منابع آبی عمر کشور مارا به 10-20 سال تقلیل داده است. یکی از نمودهای اصلی اتلاف، چمن کاری بلوارها و آبیاری فراوان آن است که اصلا مناسب هوای ایران امروز نیست. جلوگیری از این گونه اتلاف ها نه منبع بودجه می خواهد و نه فرهنگ سازی. تنها یک دستور لازم است. از طرفی وقتی کارگر شهرداری را با شلنگی دور کمر می بینیم که به طور سیلابی چمن ها و خیابان را سیراب می کند برای اسراف آرامش می گیریم. بگذریم که در برخی شهرها مثل شیراز چقدر منابع آب زیرزمینی و باغ های بالای شهر را تخریب کردند تا از ساخت و ساز سود ببرند.

دلم می سوزد

حس می کردم که چیزی بین مبایل دانشجویان کلاس حواسشان را از تدریس من برداشته ولی تا آن موقع فقط ذهنم طرف بازی های گوشی همراه می رفت. به یکی گفتم کجایی چرا با مبایلت بازی می کنی؟ گفت استاد من چکارکنم اونا همش شیک وی چت میدن! از چندکلمه آخرش هیچی نفهمیدم و باورم نمیشد اصلا چیزی در دنیای ارتباطات برای من که همیشه در همه جریانات بودم باشد که نشناسمش. به روی خودم نیاوردم و به طرف دیگر کلاس هم تذکر دادم. چندماه بعد که البته وی چت فیلتر شد تازه با این شبکه ها آشنا شدم و فهمیدم با محروم کردن خودمان از ابزارهای ناشناخته جدید الورود چه میدان های پرخطری را در اختیار فرزندانمان قرار دادیم. اول یک ابزار جامعه خود را میابد و جای خود را باز می کند، بعد از مدت مدیدی چون نمیشناسیمش احساس خطر می کنیم، اولین گاممان مثل همیشه در هر کاری (حتی رقابت و سیاست) حذف است و فیلتر می کنیم، بعد جامعه دنبال عبور از فیلتر و ابزارهای جدید فیلتر نشده می رود و میدان ناشناخته تر و پرخطر تری را تجربه می کند و ما مدعیان مدیریت فرهنگی (که تنها قیچی به دستان سانسورچی و شیر اینترنت بند هستیم) همیشه چند گام عقب تر پی جامعه می دویم.

زیتون

سلام امیدوارم سلامت باشیید سعی کن یک هفته درهرماه از پخته خواری پرهیز کن عسل وشربت عسل - زیتون - انچیر وخرما وتوت وکشمش قهوه ای بخور سبزیجات وریشه ها وکلم بخور ومغزها را بدون تف استفاده کن امساک سرآمدداروهااست امساک از پخته خواری ، قاطی خوری وسردی خوری نامه چندهزار پزشک به پرزیدنت روحانی دراول تیر را پیگیری کن جهت مهار سرطان پخته نخور

دانش

خیانتی که مسؤولان دانشگاه آزاد برای پرواز دادن منافع تریلیاردی دوستانشان ، امسال در حق تحصیلات تکمیلی این دانشگاه (و ایضاً این کشور) کردند،اگر تمام درختان کشور به قلم تبدیل شوند و تمام دریاها به مرکب ، باز هم نمی توان ابعاد آن را شرح داد .در واقع اقدام امسال دانشگاه آزاد در جذب شرم آور این تعداد از افراد در رده تحصیلات تکمیلی ،هم تیر خلاصی به کیفیت علمی این دانشگاه بود و آبروی فارغ التحصیلان آن را در داخل و خارج از ایران از بین برد و هم عملاً ایران را از استفاده از نخبگان این دانشگاه در تأسیسات آینده علمی کشور برای همیشه محروم کرد.شما تصور کنید که در رشته ای به اهمیت مهندسی مخابرات یا مدیریت MBA در یک کلاس ارشد در یک واحد علمی دوردست ،350 دانشجوی ارشد کیپ تا کیپ کلاس نشسته باشند!!! واقعاً چرا ما اینهمه به علم کشورمان (که تنها عامل بازدارنده حملات ویرانگر اغیار به ناموس کشور است) خیانت می کنیم؟ چرا علم را بازیچه هوسهای زودگذر گروههای سیاسی ساخته ایم؟این دیگر چه حور سیاستی است؟! واقعاً امثال دانشگاه آزاد قدم مهمی در نابودی علم کشور برداشت....

علی

در همه جای جهان کارگران معادن جزو مفلوک ترین کارگرانند.دیدن زندگی حقیرانه آنها در همه کشورها دردناک است و صدالبته در ایران دردناک تر.صاحبان معادن در ایران هم همانند همتایانشان در دیگر کشورها، کارگران نگون بخت معادن را با ابزارهای قرون وسطایی تنها می گذارند و شاهد خاموش نابودی آنها هستند.در ایالات متحده و انگلستان و سوئد و کانادا در سالهای اخیر قوانین خوبی برای حمایت از کارگران معدن و استانداردسازی ابزار ها بوجود آمد ولی این قوانین پیشرفته اند و هرگز در کشورهای عقب مانده(مخصوصاًدر کشورهای جهان سوم مثل ایران) امکان اجرا ندارند.کاش میشد برای این آدمهای مفلوک روزگار لااقل حقی به اندازه فوتبالیست ها قائل می شدیم!: http://ilna.ir/news/news.cfm?id=204127

سامان

در کنار مدیریت عقب مانده و پرمدعا در سطوح دولتی،باید گفت بازرگانی و اقتصاد ایران یکی از اقتصادهای تحت الحمایه کشور چین هست که از بازار لب تاپ و موبایل و اتومبیل های مزخرف چینی اش گرفته تا اسباب بازی و صنایع راهسازی،توسط کشور چین اداره میشود.البته به جز بازار لوازم خانگی که انحصاراً دست کشور کره جنوبی است و شرکت های سامسونگ و LG،تقریباً تمام درآمد ایرانیان ساده دل را از کشور ایران خارج کرده و روانه جیب مردم کره جنوبی می کنند در بقیه موارد تابع چین هستیم. تا زمانیکه نتوانیم پای چین و روسیه و کره جنوبی را از دست درازی ها بر منابع پولی ایرانیان بازداریم،عملاً کار بزرگی هنوز نکرده ایم.

یک دانشگاهی

برای وزارت علوم در درجه ی اول خود آقای نجفی مناسب هست اگر هم به دلایلی ایشان معرفی نشوند، شخصیتی که همه شرایط بیان شده در نظرخواخی اینترنتی شمار را داشته باشد، دکتر علی خاکی صدیق رییس دانشگاه خواجه نصیر هستند. پیشنهاد میکنم حتما دولت روی این گزینه تامل کند چون از لحاظ علمی و مدیریتی بسیار مورد تایید دانشگاهیان هست.

سعید

سلام در استقبال از این یادداشت تامل برانگیز نگاشته شد: http://cinema-daily.ir/1393/%D9%81%D8%B1%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C/