حادثه يا پيام؟

 

من معمولا زياد بدبين نيستم ولی نمی دانم چرا دو واقعه سقوط مشکوک دو هواپيمای نظامی در چهل روز را نمی توانم حادثه تلقی کنم.نه رزمايش عظيم ولايت کم چيزی بود و نه احمد کاظمی کم کسي!

اين را به عنوان يک فرضيه  نه بيشترمورد توجه قرار می دهم :

در روابط بين المللی انتقال موثر پيامهای کشورها به يکديگر از دو راه دیپلماتيک و غير دیپلماتيک دنبال می شود .وقتی سفير آمريکا در عراق در آستانه حمله به کويت با صدام ملاقات می کند و می گويد ما در مسائل داخلی جهان عرب دخالت نمی کنيم اين يک سيگنال دیپلماتيک و به معنای چراغ سبز برای حمله تلقی می شود ولی وقتی ناو آمريکايی به هواپيمای غير نظامی ايران موشک شليک می کند اين يک سيگنال غير دیپلماتيک به معنای چراغ قرمز برای ادامه جنگ تلقی می شود.همان گونه که واقعه حمله به هواپيمای ايرباس ايران در سال ۱۳۶۸ پيامی صريح و سريع به ايران بود . اگر اين سقوطها ناشی از ايجاد اختلال هدايت شده در سيستمهای ناوبری هوايی/زمينی از طريق کنترل ماهواره ای باشد. شايد کسی می خواهد به رهبران کشور به گونه ای غير صريح ولی باز هم سريع بگويد اگر به خواسته های آنان در زمينه اسرائيل / انرژی هسته ای تن ندهيد امنيت هوايی ايران را سلب می کنند. از جنگال پيشرفته(advance electronic war) چه می دانيد؟ آيا جنگهای فردا آغاز شده است؟

/ 8 نظر / 11 بازدید
حراست

با سلام اگر کلمه بسيار کليدی فرضيه را نمی آورديد کم کم داشتم به عقلم يا رنگبندی مانيتور يا خط اينترنت شک می کردم. به نوعی مغز مطلب را در هاله ای از ترس و ابهام و شک باقی گذاشتيد که انگار نه انگار! مثه آدمی که کاری می کند و بعد يواش به سوت زدن يا کار قبلی خود ادامه دهد و از مهلکه جان سالم بدر ببرد. حق نويسندگی ادا شده بود. تبريک دوست عزيز اصلا کاری به هدف و محتوای مطلب نداشتم فقط تبريک بسيار عالی به اين وب نوشت(کلمه مصوب فرهنگستان راجه به کلمه بیگانه وبلاگ؛) دوست عزيز بالايی که ۲۸ نفری جان می کنند و دنبال گرفتن لينک هستن هم به سفارش من يکی لا اقل يه زحمت بکشيد لينک بدهيد! اين را هم برای خالی نبودن عريضه گفتم

یک آشنا

با سلام گمان نمی کنید این جنگ نرم و سخت سال هاست که شروع شده و الان نتایج عملی آن پدیدار می شود؟ تحریم طولانی تکنولوژی و فرسودگی قطعات و دانش فنی ... از یکسو، مدیریت های هیأتی و نسنجیده ی بحران از سوی دیگر. این دومی البته به تنهایی کافی است ... کاش مطلبی درباره مدیریت بحران ها بنویسید تا چیزی یاد بگیریم.

عليرضاقصري

زاويه نگاهي شما در اين نوشتار سرفصلي نو در نگرش به دو حادثه اخير در ذهن مخاطبان باز مي كند . از اين جهت بي نهايت سپاس گذارم .

مهدی

2ساعت بعد از شنیدن خبر حادثه دوم عین همین نظر (ببخشید فرضیه )را به یکی از دوستان گفتم اما یکدفعه پریشان شد وگفت دیگر به احدی نگویم و رفت. اما الان گفتم تا چه پیش آید یا علی.

آشنای دیگر

آقا چه عجب غیر از مطالب دانشجویان مطلب دیگری هم نوشتید، فقط تکالیف کلاسی را منعکس نکنید بنویسید استفاده کنیم.

omid

قربان اين مملکت خيلی امام زمانی تر از انی است که فکر می کنيد

وامانده

شما به کجاي آن شک داريد, وقتي خبرنگار زنگ مي زنه که بابا هواپيما خرابه و خلبان اولي از پرواز منصرف ميشه, اما با حماقت برخي ديگر پرواز مي کنه ديگه چه دستي مي تونه در کار باشه گفتن جنگ الکترونيکي نه حماقت الکترونيکي چرا شما هم به تقدير بهشت و شهادت و موهبت الهي چنگ نمي زنيد؟ .... هر حکومتي که خربزه مي خوره پاي لرزش هم ميشينه بله درفتادن با آمريکا همين چيزها رو هم داره . راستي اين درفتادن با آمريکا و به قول داش مشتي ها حفظ غرور و چسبيدن به روسيه و چين بي دين چه کساني در داخل و برون نفع مي برند. بله استاد عزيز امروز همه حساب دو دو تا را مي دانند. گذشت زمان درباره اين حکومت اين دوره ايران هم قضاوت خواهد کرد. همچنان که درباره مصدق و کوروش و اميرکبير ميرزا آقاسي هميشه تسبيح زدن قضاوت کرد.

محمد اسماعیلی

کاملا باشما موافق هستم به همين خاطر به نظر ميرسد بايد متقابلا برای اين پیغام دیپلماتیک پاسخی ارسال شود و اگر اخبار چند هفته اخیر را جستجو کنیم شاید ان را در بین اخبار پیدا کنیم!!