اخلاق رسانه ای

روح الله رجایی

اخلاق در رسانه؛

نگران کرامت و شان مردم شده ایم.درست هم هست.حق و شان مردم این نیست،هر چند واقعیت بخشی از جامعه همین باشد.تیتر یک روزنامه و سایت مان را اختصاص به صف های طویل مردم برای دریافت سبد کالای حمایتی می دهیم.خیلی هم خوب است.اصلا چنین نگرانی هایی باید دغدغه رسانه باشد.

اما وقت انتخاب عکس و اننتشار مطلب به چه فکر می کرده ایم؟ به کرامت انسان ها یا اینکه چطور یک انتقاد تند و تیز تر از دولت داشته باشیم؟ احتمالا همین دومی بوده،که اگر نبود،دست کم عکس ها را کمی دستکاری می کردیم تا چهره مردم دیده نشود.خانمی که روی زمین افتاده یا مردی که دستش دارز است،در ردیف همان آدم هایی هستند که مدعی صیانت از کرامت شان هستیم.

آنها حتما محتاج همین 4 قلم کالا بوده اند که توی برف و سرما صف ایستاده اند آن طور به آب و آتش زده اند.اما آیا راضی اند که تصویر شان این طور گسترده منتشر شود؟
دارم فکر می کنم به خانواده یکی از این آدم ها،اگر همسرش،فرزندش،دامادش،عروسش یا دوستان و بستگانش این عکس ها را در سایت یا یا روزنامه ما ببیند.

وقتی سردبیر مجله ای هفنتگی بودم،گزارشی منتشر کردیم از به اصطلاح «شپش بازار» های تهران.آنهایی که بساط می کنند و بی ارزش ترین وسیله ها را می فروشند؛یک ساعت مچی بدون بند، ریش تراش 30 ساله،دسته آتاری و اینجور خرت و پرت ها.عکاس مجله عکس های خوبی گرفته بود و البته مخفیانه.گزارش خواندنی بود و با آن عکس ها بهتر هم شد.دو روز بعد پیرمرد تکیده ای به دفتر مجله آمد.

یکی از همان فروشنده هایی بود که عکسش را چاپ کرده بودیم.روبروی من نشست،مجله را روی میز گذاشت و زد زیر گربه.گفت :«به خدا قسم دو عروسم فکر می کنند من در یک شرکت کار می کنم.دیروز نوه ام مجله شما را دیده و به همه نشان داده..آبرو برایم نگذاشته اید.» بعد هم صورت خیس اشکش را پاک کرد و گفت:«حلال تان نمی کنم»

ما بی هیچ سوء نیتی عکسش را چاپ کرده بودیم و نمی دانم او حلالم کرده است یا نه،اما در همه این سال ها هر وقت قرار بوده عکسی را منتشر کنم،همه حواسم را جمع کرده ام.یاد گرفته ام در کنار سوژه حواسم به «ملت» هم باشد...

اگر موقع انتشار عکس عمدا آنها را دستکاری نکرده ایم که نکند اثر و ضربش کم شود که حساب مان با کرام الکاتبین است.اگر هم چنین نیتی نداشته ایم،باید حواس را بیشتر جمع کنیم.سنگینی بغض این آدم ها،تقریبا غیر قابل تحمل است. خواستم این خاطره تلخ را بهانه ای کنم برای یادآوری «اخلاق در رسانه». خواستم این خاطره تلخ را بهانه ای کنم برای یادآوری «اخلاق در رسانه»،همین!

روح الله رجائی


/ 71 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حکیم

باز هم مناظره ای در خصوص تعرفه های درمانی و درآمد نجومی پزشکان متخصص ایرانی در مقایسه با همتایانشان در آلمان و آمریکا گفته شد.اما طبق معمول چون مناظره کنندگان خودشان متخصص بودند،بازهم مناظره بدون نتیجه و با تأکید بر واقعی شدن تعرفه ها(!!) پایان یافت. دولت باید بداند پزشکان متخصصِ تصمیم گیر در وزارت بهداشت آشکارا دارند دودره بازی می کنند.جالب هست که خودشان در آخر مناظره به مطالب جالبی اعتراف می کردند؛از جمله این عبارت:«در سال 2005 پزشکان در آلمان تظاهرات کردند؛چرا که در مقایسه با متخصصین و فوق‌تخصصین در آمریکا که رقم درآمد آنها در سال 267 هزار دلار بود در آلمان رقم درآمد 56 هزار دلار بود.ولی در ایران جالبه که پول 200 ساعت کار یک پزشک فوق‌تخصص در آلمان را پزشکان ایرانی در یک ساعت در بخش خصوصی [و آنهم نه با مارک آلمان بلکه با ریال ایران]می‌گیرند».حال شما می توانید به فاجعه ای که با زیادی خواهی و زیرمیزی پزشکان متخصص در مراکز درمانی خصوصی رخ می دهد پی ببرید و علت عدم مداوای بیماران در درمانگاههای دولتی و ارجاع توهین آمیز آنها به مطب ها و بیمارستان های خصوصی را بیشتر درک کنید.ادامه این وضع فاجعه بار خواه

شادی

دین اسلام در شبه جزیره عربستان در جائی ظهور کرد که مردم مجبور بودند لباس سفید بپوشند تا گرما جذب لباس و بدنشان نشود.بعدها اسلام همین رنگ را تأیید کرد و زنان و مردان مسلمان سفید پوش و زیبا شدند و از رنگ مشکی جز در مراسم های عزا استفاده نمی شد.بعد از فاجعه عاشورا بانوی دو عالم به احترام این عزیزان سیاه جامه خود را از تن در نیاوردند.بعدها شیعیان در ایران و عراق از زنانشان خواستند که همیشه چادر و بالا پوش مشکی بپوشند.ولی خودشان را از این قاعده مستثنی کردند.امروزه رنگ چادر در ایران و عراق مشکی است.مشکی رنگ غم و اندوه هست.با علم ثابت شده دختران جوان ایرانی که همیشه از مانتوها و چادرها و شلوارهای مشکی استفاده می کنند در آینده نسبت به همسن های پسر در معرض بیماری افسردگی قرار می گیرند و تمرکز کمتری در تصمیم گیری های خانوادگی پیدا می کنند.دولت با کمک فتاوای دینی باید مبلغ نشاط در جامعه اسلامی شود و رنگ مشکی را غیر از ایام سوگواری در سایر ایام سال نکوهش نماید. ایرانیان باستان مثل اقوام مالزی از رنگ های شاد طبیعت برای زنان و مردان استفاده می کردند.دلیلی ندارد امروز زنان ایران سیاهپوش باشند و سیاهپوشی نشانه اعتقاد باشد.

وجدان

ای خوش کمر برقصان.... این عبارت در کلیپی در جشنواره فجر تقدیم مسوولین شد . تقدیم پسر اقای جنتی و حسام اشنا پسر دانشگاه امام صادق ع که روزی با سر تراشیده وارد کافی شاپ شد و با آن کسوت رنگ همه را با سوال بی رنگ کرد حالا از رنگ دیگران رنگ زنگ پررنگی را تجربه میکند. ای خوشکمر برقصان برقصان برقصان ......

آشنا

از دیوان شمس بخوانید آنجا که مولانا می گوید: آمد بهار جان‌ها ای شاخ تر به رقص آ چون یوسف اندرآمد مصر و شکر به رقص آ ای شاه عشق پرور مانند شیر مادر ای شیرجوش دررو جان پدر به رقص آ چوگان زلف دیدی چون گوی دررسیدی از پا و سر بریدی بی‌پا و سر به رقص آ تیغی به دست خونی آمد مرا که چونی گفتم بیا که خیر است گفتا نه شر به رقص آ از عشق تاجداران در چرخ او چو باران آن جا قبا چه باشد ای خوش کمر به رقص آ ای مست هست گشته بر تو فنا نبشته رقعه فنا رسیده بهر سفر به رقص آ در دست جام باده آمد بتم پیاده گر نیستی تو ماده زان شاه نر به رقص آ پایان جنگ آمد آواز چنگ آمد یوسف ز چاه آمد ای بی‌هنر به رقص آ تا چند وعده باشد وین سر به سجده باشد هجرم ببرده باشد دنگ و اثر به رقص آ کی باشد آن زمانی گوید مرا فلانی کای بی‌خبر فنا شو ای باخبر به رقص آ طاووس ما درآید وان رنگ‌ها برآید با مرغ جان سراید بی‌بال و پر به رقص آ کور و کران عالم دید از مسیح مرهم گفته مسیح مریم کای کور و کر به رقص آ مخدوم شمس دین است تبریز رشک چین است اندر بهار حسنش شاخ و شجر به رقص آ

روح الله رجائی

سلام اقای دکتر.ممنون که قابل دونستید و این مطلب رو اینجا منتشر کردید. موفق باشید

فاطمه

عکس بدتر از اینا بقیه گرفتن. باز هم به روزنامه داخلی. این افتضاح تقسیم کالا که در سایت و دنیا پخش شد و شد سوژه را چی می گید؟ کی را حلال نمی کنید؟خدا باعث و بانی اش را ببخشد وبیامرزد.

عبد

کسانی که فاقد اخلاق رسانه ای هستن، عکس های نامربوط زیاد منتشر میکنن. پس چرا ما کار نامربوط کنیم؟ به قول معروف یه سوزن به خودت بزن بعد یه جوالدوز به دیگران دکتر جان. به خدا من هنوز سبد کالام رو تحویل نگرفتم. اگه عکس منو بگیرن و طبق اخلاق رسانه ای، چهره ام رو هم شطرنجی کنن، ولی اونی که توی خیابون رد میشه که منو می بینه. تو این شهر کوچیک، هر روز خیلی آدم آشنا همدیگه رو می بینن. ما که صورتمون رو با سیلی سرخ نگه داشتیم، حالا باید واسه 80000 تومان - که حقمونم هست - ذلیل بشیم. به خدا هر وقت خانواده میگن برو سبد کالامونو بگیر، این جمله رو میگم: خدا ذلیلشون کنه. تازه حالا برای یارانه هم که باید، مثل کمیته ی امداد، بریم درخواست بدیم. نه به اون حرفا که قرار بود عزت از دست رفته ی مردم رو برگردونید، نه به این اوضاع.

محمد غفارپور

با عرض سلام و ادب و احترام - مقام معظم رهبري امسال را سال اقتصاد و فرهنگ ناميدند - و اين موضوع بار سنگيني بر دوش وزراي اقتصاد و ارشاد مي اندازد و نيز مسوليت سنگيني براي مشاور فرهنگي رئيس جمهور ايجاد ميكند - در مملكت ما هر وقت صحبت از فرهنگ ميشود بلافاصله بحث ابتذال فرهنگي آنهم در دو مورد بدحجابي ( پوشش بانوان ) و رسانه اي ( ماهواره و سايت ) بميان مي آيد و عده اي بحالت آماده باش در مي آيند تا بار ديگر اقداماتي را معمول دارند كه همواره بهانه بدست دشمنان داده و ميدهد و خواهد داد - در حاليكه باعتقاد بنده بارزترين مشكل فرهنگي مملكت ما در حال حاضر بداخلاقي در عرصه هاي مختلف جامعه است- درد بزرگ فرهنگي ما در حال حاضر پرخاشگري و دروغگوئي و زورگوئي و تضعيف و تحقير شخصيت رقبا و ديگران است - و وقتيكه اخلاق نبود بدحجابي و ... خواهد بود - پس اولويت اول براي تقويت فرهنگ همانا اصلاح جامعه از دردي است كه بدان گرفتار شده است - اما چگونه !!!؟؟؟

محمد غفارپور

بنظر من در ابتدا بايد دردها را شناسائي كرد - سپس بايد چند كارگروه تشكيل داد تا براي درمان هر يك از آن دردها چاره جوئي كنند - سپس بايد آنها را اجرائي كرد - بطور مثال اگر فرهنگ رانندگي ما بيمار است و اين موضوع باعث بداخلاقي و پرخاشگري و زورگوئي در خيابانها شده است - بايد ديد چرا اينطور شده و چه عواملي موجب اين وضعيت گرديده و سپس براي آن چاره جوئي و سپس اقدام نمود - شايد شلوغي و ترافيك سنگين باعث اين بداخلاقي شده باشد و شايد با آزاد كردن پارك در گوشه همه خيابانها و با كوتاه كردن مدت زمان چراغ هاي سر چهارراهها و با دو طرفه كردن برخي از خيابانهاي يكطرفه و با ورود ممنوع كردن يكي در ميان خيابانهاي فرعي و بامحدود كردن متورسيكلت ها و با ... بتوان اين درد را درمان كرد و بداخلاقي را تبديل به خوش اخلاقي نمود ... شايد ...

محمد غفارپور

در مورد بدحجابي كه خود نوعي بداخلاقي است نيز همينطور است . بايد ديد حجاب و بدحجابي چيست و چه عواملي موجب بدحجابي شده است - بنظر من اول بايد حجاب را تعريف كرد . اگر حجاب را فقط و فقط چادر و مقنعه بدانيم آنوقت بايد بگوئيم كه 90 درصد دختران و زنان تهران بدحجابند - اما اگر مانتو و شلوار و روسري را نيز حجاب بدانيم آنوقت ميتوانيم بگوئيم كه فقط 5 درصد دختران و زنان تهران بدحجابند - و آنگاه كه به مانتوهاي بالاي زانو و آرايش اندك ايراد نگيريم ميتوانيم بگوئيم كه فقط 1 درصد مردم تهران بدحجابند زيرا فقط 1 درصد هستند كه مانتوهاي چسبان و موهاي افشان همراه با آرايش غليظ و رفتار ناپسند دارند . حالا چنانچه نوعي لباس كار مقبول را ( لباس فرم شيك و سنگين ) در ادارات و دانشگاهها رواج بدهيم آنگاه خواهيم ديد كه آن 1 درصد هم رفته رفته آب ميروند - بنظر من براي هر مورد از بداخلاقي ها بايد كارگروه هايي تشكيل شده و بر روي آن موضوع كار كنند تا يكي يكي موارد بداخلاقي برطرف شده و فرهنگ جامعه تقويت گردد و در نهايت به جامعه اي برسيم كه الگوي ديگران شويم و ديگران جمهوري اسلامي و مردمان آنرا با ديده تحسين و احترام بنگرند - اگر خودمان هر پوش