چشمهای شيشه ای در ارتباطات بين الملی

مستند پژوهشی چشمهای شيشه ای حاصل نگاه هوشمندانه صدا و سيمای جمهوری اسلامی به شبکه های الجزيره،العربيه  و سرويس جهانی بی بی سی است.اين مجموعه چهارده قسمتی در هر سه مرحله تحقيق،  تصوير برداری وتدوين با گذار از سطحی نگری و سهل انگاری های مرسوم، با دقتی مهندسی  وار به واکاوی ساختارها ي اداری ،حرفه ای و گونه شناسی تعامل اين شبکه ها با قدرتها و دولتها پرداخته است . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اين مجموعه به گونه ای طراحی شده که برای بيان تعارضات ميان ادعاهای  شبکه ها در مورد بی طرفی ،دقت  و عينيت با عملکرد واقعی شبکه ها نيازی به حضور مجری منتقد يا گفتار متن انتقادی ندارد بلکه رسوا سازی  از طرق هوشمندانه ديگری انجام مي شود:

  • درونی:رئيس ادعا می کند ولی خبرنگار همان شبکه شواهد مخالف را ارائه مي کند.

  • بين شبکه ای:يک شبکه ادعا مي کند ولی شبکه ديگر شواهد مخالف را ارائه مي کند.

  • بيرونی:يک شبکه ادعا مي کند  ولی مسئولان شناخته شده عراقي  يا  افغانی آنرا نفی مي کنند.

  • تصويری:شبکه ادعا مي کند اما تصاوير آرشيوی همان شبکه  يا شبکه ديگر خلاف آنرا نشان مي دهد.

 

چشمهای شيشه ای به هيچ رو عظمت و توانايي شبکه ها در بهره گيری از تجهيزات  ، خبرنگاران و مجريان توانمند را ناديده نمي گيرد و  به گونه ای توصيفی ما را با  اين امکانات آشنا مي کند اما در هر قسمت از پوسته ظاهر عبور کرده  و  در فاصله ميان واقعه  تا  تصوير ، فيلترها و حباب سازهای  متعدد را شناسايي مي کند.

چشمهای شيشه ای فحش نمی دهد ،مسخره هم نمی کند ولی  با بيانی  علمی  - تصويری  و نقدی منصفانه   مخاطب را به تأمل وا می دارد که در پس اين همه زرق و  برق رسانه ای آيا عشق به حقيقت نهفته است يا تلاش برای جلب منافع سياسی و  اقتصادی؟ زبان حرفه ای اين مجموعه چيزی از بهترين  و مؤثرترين مستندهای خود بی بی سی کم ندارد.

مستند چشمهای شيشه ای  از نامهای بزرگ نهراسيده است ؛در هر مورد با شخصيتهای کليدی سخن گفته   و آنان را به چالش کشيده است. از رئيس سرويس جهانی بی بی سی گرفته تا  مرد پشت پرده العربيه همه در اين مجموعه حضور دارند و به سختی مورد پرسش قرار گرفته اند. حجم عظيم مواد آرشيوی که با دقت تمام  از آرشيوهای اين شبکه ها  تهيه شده و با ظرافت در لا به لای مصاحبه ها گنجانده شده جايي برای انکارهای بعدی باقی نمی گذارد.

حسين دهباشی کارگردان پرکار و توانمند اين مجموعه را به سفارش العالم ساخته است .

  شبکه چهار  برای چندمين بارمخاطبان خود را  جدی گرفته است.به نظر من  نمايش کامل مجموعه  چشمهای شيشه ای در اين  شبکه  نشان مي دهد کيفيت برنامه سازی مستند در حوزه ارتباطات بين المللی در   صدا و سيما  تا چه حد  بالا رفته است .

تماشای اين مجموعه را به همه علاقمندان ارتباطات بين المللی و پوششهای خبری توصيه می کنم. 

جمعه ها ساعت ۱۸.۳۰ و تکرا يکشنبه ها ساعت ۱۵.۳۰

/ 4 نظر / 9 بازدید
محمد علي اسكندري

نمايش به موقع چشمهاي شيشه اي از شبکه چهار سيمای جمهوری اسلامي، وهمزمانی نمايش اين مجموعه مستند عميق و حرفه اي با تحريکات اخير شبکه الجزيره در منطقه ، علاوه بر نشان دادن تيز هوشی و موقع شناسی مديران رسانه ملی موجب تنوير افكار عمومي و تقويت عشق به فعاليت حرفه اي رسانه اي در ميان نوجوانان و جوانان ايراني شده و با ادامه ساخت اين قبيل برنامه های مستند ، زمينه حضور مقتدرانه رسانه هاي كشورمان در عرصه هاي بين المللي نيز فراهم گردد.

یادداشتهای همسر یک روحانی

با سلام. همراه همسرم اين مجموعه را به دقت بيگيری می کنيم.متاسفانه قسمتهای اصلی ان که درباره بی بی سی و الجزيره بود نمايش داده نشد.....منتظر نظر شما در مورد وبلگم هستم. با تشکر

یک دوست

چه عجب، بالاخره شما امدید حاج اقا !