شمس آمد


http://npps.ir 

شمس افتتاح شد.


هیچ‌گاه حکومت‌ها از مشورت با نخبگان و دانشمندان بی‌نیاز نبوده و نیستند، اما متأسفانه جریان سیاست همواره به‌گونه‌ای نبوده که نخبگان قدر شناخته شوند و بر صدر بنشینند.
همواره نقد قدرت و حکومت تبعات تلخی برای نخبگان داشته و از نقد، طرد و زندان و داغ و درفش نصیب‌شان شده است، اگر در یک کشور قرار است اتفاق بزرگی میان دولت و ملت بیفتد، ابتدا دولت باید تکلیف خود را با نخبگان مشخص کند و از جامعه نخبه کشور که نگاه دغدغه‌مند، درون‌گرایانه به مصالح ملی دارند به‌نحو احسن برای پیشرفت و توسعه کشور استفاده کند.
شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی (شمس) بر همین اساس در دولت تدبیر و امید برای پیوند زدن میان نخبگان و سطوح مختلف ایجاد شده است.
سال‌های سال در کشورمان سرمایه‌گذاری عظیمی برای تربیت نخبگان شده و دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و نهادهای آموزشی و پژوهشی عمدتاً از محل بودجه عمومی سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا صدها دانشمند و دانش‌پژوه در کشور رشد کنند.شبکه‌سازی راه نجات کشور است و نمی‌توان بدون نظر خواستن از متخصصان تصمیمات درست را اجرایی کرد.
اگر متخصصان از تصمیم‌گیری و ذی‌نفعان از نظارت حذف شوند، راه تباهی و فساد هموار می‌شود، اظهار داشت: شمس دعوتی عام از همه کسانی است که تصور می‌کنند سخنی جدی برای گفتن دارند و سخنهای‌شان نه از جنس فریاد و ناله بلکه از جنس گله و پیشنهاد و راه‌هایی برای حل مشکلات واقعی کشور است.
در گام‌های بعدی مدرسه عالی تدبیر با هدف تربیت نیروهای پژوهشگر در عرصه سیاست عمومی راه‌اندازی می‌شود، گفت: با انجام این کار و پیوند آن با اتاق‌فکر استان‌ها و شمس 3 حلقه مکمل برای ایجاد تحول در عرصه سیاست عمومی کشور تشکیل می‌شود و دستاوردهای ارزشمندی را کسب خواهیم کرد. بسیاری از مصائب امروز حاصل تصمیمات غلط دیروز ماست و تشخیص صورت مسئله در کشور ما با دقت اجرا نشده، شمس این امکان را فراهم می‌کند متخصصان در حوزه تخصصی با صراحت با دولت سخن بگویند و نقد کنند و راه نشان دهند. به ما بگویند که آیا مسئله ما کمبود آب است یا تدبیر برای مصرف درست آن، بگویند مشکل ما ستیزندگی یا سیاست خارجی است یا ذلت‌پذیری که این دو مسئله تفاوت بسیار زیاد است و یا اینکه به ما بگویند چرا ما نمی‌توانیم در یک جمع کار مفید کنیم.
امیدوارم شمس بتواند خورشید درخشنده‌ای برای نخبگان کشور و تاثیرگذاری مثبت در تصمیمات دولتی باشد .ما چاره‌ای نداشتیم که از تهرانی‌اندیشیدن و تهرانی‌تصمیم گرفتن عبور کنیم و به سراغ استانها برویم لذا ایده اتاق فکر استانها تشکیل شد که در درون سایت شمس متولی می‌شود.
منتقد باید قدرت نقد و نفوذ در دولت و نهادهای تصمیم‌گیر کشور را داشته باشد و آن تصمیمات را مورد نقد و ارزیابی کارشناسانه قرار دهد که البته این امکان تا به حال به این شکل وجود نداشته و معمولا نقدها از موضع سیاسی و یا از موضع شخصی صورت می‌گرفته است. لذا وقتی نقد مطرح می‌شود چون فرد نقد شده تصور سیاسی از نقد را دارد تاثیرنقد طبیعتا نیز کمتر می‌شود لذا پیشنهاد کردیم نقدها از موضع غیرسیاسی انجام شود و معتقدیم نقد دولت باید از مسیر دولت صورت گیرد یعنی دولت از نقد حمایت کند . یکی از کارهای مرکز بررسی‌های استراتژیک اتمام حجت کردن با مجلس و دولت در این زمینه است به این معنا که نقدها از موضع کارشناسانه بیان می‌شود و در جریان تصمیم‌گیری به قله تصمیم‌گیری می‌رسد که در غیر این صورت آن نقد دچار فرسایش ناشی از بازی های قدرت می‌شود.چانه‌زنی‌های قدرت باعث می‌شود تصمیمات لزوما معرف و تامین کننده منافع عمومی نباشد بلکه بیشتر به سمت گروه های با منافع خاص سوگیری پیدا کند . اگر نقد از ناحیه تخصص و ناشی از منافع حزبی و گروهی نباشد باعث می‌شود که فرآیند اتمام حجت در کنار فرآیند تصمیم‌گیری قرار بگیرد که در این صورت مسئولین هم نخواهند توانست بگویند که یک یا چند انتخاب محدود پیش رویمان داریم. با توجه به این امر رقبای سیاسی نیز باید به مستندات سیاستی خود مراجعه کنند و نخواهند توانست به صورت گتره ای صرفا با استناد به منافع جناحی یکدیگر را مورد هدف قرار دهند.
هدف شمس تنها خدمت به دولت تدبیر و امید نیست بلکه تولید متونی است برای تصمیم‌گیری در نهادهای تصمیم‌گیر کشور چه در مجلس، چه دولت و چه در قوه قضائیه و حتی در بخش‌های خارج از حاکمیت که قدرت تصمیم‌گیری دارند.
متاسفانه در فضای عمومی آگاهی نسبت به مسائل سیاست‌گذاری عمومی اندک است، اگر شمس مورد استقبال رسانه‌ها قرار گیرد و به عنوان یک خبرگزاری سیاستگذاری و تولید محتوای رایگان برای سایر رسانه‌ها و یک مرجع قابل اعتماد که منافع هیچ گروه خاصی را نمایندگی نمی‌کند مورد اعتماد قرار گیرد قطعا سطح آگاهی و توقع و انتظار عمومی و یا حتی سلیقه عمومی در موضوعات سیاسی بالا می‌رود و هر کسی به راحتی نخواهد توانست سر ملت را کلاه بگذارد و با شعارهای بی محتوا جلب محبوبیت کند .
گفتمان اعتدال یعنی هم موافق و هم مخالف را مورد توجه قرار دهد، ایده گفتمان اعتدال بیشتر شنیدن و همچنین اجازه دادن به منتقدان مستقل و تلاش برای اتمام حجت با اهالی دولت و مجلس است. موفقیت در گفتمان اعتدال این است که به سیاست اعتدالی عمل شود یعنی دولت به اعتدال ملتزم باشد که در این صورت مورد حمایت مردم هم قرار خواهد گرفت. و اعتدال نه تنها شعار دولت بلکه عمل دولت در عرصه سیاستگذاری است.

/ 55 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاسخ به حسن

با سلام جناب آقای حسن! دوست گرامی لازم است بدانیدبحث سر ایجاد شهروند درجه دوم است! بسیاری از عزیزان که نظر دادن از مبالغ بالای جریمه و عدم استخدام ناراضی هستند اما فردی مثل شما همه این نظرات را نوشته یک نفر میدانید! احتمالا شنا نیز مانند دوست عزیزتان به حاله نور اعتقاد دارین و غیب گو شده اید!! ضمنا در دوره های قبل که خدمت نظام وظیفه به غایبین فروخته شد چرا چنین شرط هایی نبود؟؟؟ مگر آنها به قانون عمل کرده بودند؟؟ که حالا شما و دوستانتان نگران این موضوع هستید؟ ضمنا این افراد با توجه به مدت غیبتشان فرصت استخدام از لحاظ سن را ندارن، چه لزومی دارد که مجلس با این شرط آنها را در کنار محکومین سابقه دار قرار دهد؟؟؟ این کار مصداق بارز ایجاد شهروند درجه 2 است

جاسم

حسن جان دوست عزیز! شما میگین چرا باید دولت و مجلس به این افراد نگاه خاصه داشته باشد! اتفاقا باید داشته باشند، 2میلیون و 400هزار نفر غیبت بالای 8سال دارن! اگه سن غیبت رو بیارن پایین صحبت از 5 میلیون هم خواهد شد! کجای کار ایراد داره که جمعیت میلیونی راضی میشن که انواع محرومیت را بجون بخرن ولی غایب باشن؟؟؟ نگاه خاصه اینجاست! اگه نگاه خاصه جمعیت میلیونی را نبینه چه چیزی رو میبینه پس؟؟

جاسم

حسن آقا این مطلب یادم رفت بگم ، خوب شد قیمت نفت اومد پایین و وضع اقتصادی دولت بهم ریخت تا نگاه خاصه دولت و مجلس دیده شود! نه؟؟ فقط پول نگاه خاصه ایجاد میکنه نه؟

farhad mohebi

حسن ، خطرناکه حسن! حسن عزیز که یک طرفه به قاضی میری اون عده از عزیزانی که درس خوندن و ،موضوع خدمت ضرورت زیر پرچمشان !!!! را حل کردن براشون کار هست؟؟؟؟ این افراد بی قانونی کردن و استخدام نشن ! اونایی که درس خوندن و خدمت زیر پرچمم رفتن چی؟ کار برا اونها جور کردین؟؟ عزیز جان این حرف هارو نگو، کاراتون رو توجیح نکنین، وقتی اینقدر راحت به میلیون ها جوان بی احترامی میکنی چطوری شب خوابت میبره آخه ،

جوان

طبق قانون نظام وظیفه هر مرد ایرانی تا سن ۵۰ سالگی مشمول حساب شده و بعد از ۵۰ سالگی دیگر در شمول قانون نظام وظیفه نبوده و بدون هیچ محدودیت و یا جریمه ای میتواند مانند یک فرد عادی زندگی کند و حتی رئیس جمهور یا نماینده مجلس شود چرا این محدودیت برای غایبین بالای 8 سال در نظر گرفته شده که حق نمایندگی و استخدامی ندارن؟ حسن جان جواب بده!!!

جوان

طبق قانون نظام وظیفه هر مرد ایرانی تا سن ۵۰ سالگی مشمول حساب شده و بعد از ۵۰ سالگی دیگر در شمول قانون نظام وظیفه نبوده و بدون هیچ محدودیت و یا جریمه ای میتواند مانند یک فرد عادی زندگی کند و حتی رئیس جمهور یا نماینده مجلس شود بماند که در طی ۹۰ سال قانون سربازی همواره این سن به حدود ۳۷ سال کاهش پیدا کرده و با انواع معافیتها مانند معافیت سنی رهبری و یا فروش به مشمولان با سن بالا معافیت کامل و بعضا رایگان تعلق گرفته است پس چرا کمیسیون تلفیق شرط عدم استخدام و نمایندگی در مجلس را لحاظ کرده؟ این عمل مصداق بارز ایجاد شهروند درجه دوم است حسن جان جواب بده !

مصدق

شنبه 17 بهمن، وقتی صفحۀ اول روزنامۀ جهان اقتصاد را می خواندم،خبر خرج میلیاردی برای انتخابات اتاق بازرگانی،به شدت مایۀ تأسف بود.الآن که دارم مطالب لینک های زیر را با دقت می خوانم،تأسفم بیشتر میشود: http://www.irna.ir/fa/News/81496049/ http://www.khabaronline.ir/detail/398090 http://pelakjoo.ir/?p=534281 شکی نیست که وقتی خزانۀ مملکت،در یک شهر متمرکز شد و از تصمیم گیریهای مالی آن، افرادی خاص مطلع شدند،این رانت فسادآور است و طبعاً هر غیرمعصوم شیرپاک خورده ای را ترغیب خواهد کرد که بی آنکه نامی از او باشد،خانواده اش را از این دریای بیکران ثروتی که گذر ایام بر یَدِ مالکانه اش قرار داده بی نصیب نگرداند.تا میتواند به خانواده اش راهنمائی ها کند و موانع هارا بردارد و اجازۀ کامجوئی ها بدهد.نتیجه هم مشخص است.بی جهت نیست که دیوانسالاری ایران،فسادآور است و گران اداره میشود.ثروت ملی ایران بارها در طول تاریخ بدست خانواده های متنفذ افتاده تا بصورت ملوک الطوایفی دارائی های کشور را اداره کنند.اما کاش ملتی بودیم که کمی به درسهای تاریخ می اندیشیدیم.اگر ثروت مردمی نجیب،اینگونه بیهوده خرج شود،نه از تاک،نشانی مانَد و نه از،تاک نشان..

سرباز ایران

آقای آشنا شما در مفقود شدن (و احتمالا قتل) «سعید زینالی» در رویدادهای سال 78 که شما در وزارت اطلاعات بودید، نقشی داشتین؟؟؟

بانکی-1

مصدق عزیز!یکی از دلایل رقابت های خانواده های متنفذ و آقازاده های ایرانی برای حضور در اتاقهای بازرگانی،نقش این اتاقها در هدایت بازار ایران هست.امروز می دانیم که بخش اعظم اجناس بنجل و بی کیفیت،نظیر انواع گوشی های قاچاق موبایل،کودها و سموم کاملاً سمی کشاورزی،لباسهای نایلونی و پلاستیکی نرکیه ای و انواع لوازم آرایش بی کیفیت،در حجم وسیع وارد کشور میشود.در عوض بهترین و مرغوبترین محصولات زعفران،پسته ،زیره ،خاویار و مواد معدنی نظیر سنگ های تزئینی و نفت و گاز ایرانی به ارزان ترین قیمت قابل تصور به طرف های تجاری داده میشود.سودی که از این بنجل خری و خام فروشی،نصیب خانواده های مرتبط با چین و امارات (و نظایر آنها) میشود قابل تصور نیست.مثلاً تصور کنید،تاجری که انحصار واردات اتومبیل های گرانقیمت را به عهده دارد و ابداً مالیاتی هم نمی پردازد.یا قاچاقچی سیگاری را تصور کنید که در مورد قیمت خرید،کاملاً دروغ می گوید و بازار ایران را با سیگارهای بی کیفیت پر می کند؛آیا سود این افراد قابل تصور هست؟!...پس بیخود نیست که برای ورود به چنین اتاقهای بازرگانی، رقابت ها بین خاندانهای متنفذ به شدت بالا است...

بانکی-2

افزایش فاصله طبقاطی را تنها این افراد ایجاد نمی کنند.وقتی درآمد ماهانۀ یک زن و شوهر متخصص رادیولوژی،براحتی به نزدیکی های یک میلیارد تومان در ماه میرسد و یا وقتی گفته میشود که فاصله دستمزدها بین کارکنان رسمی یک سازمان خصولتی تا بیش از 55 برابر است،واضح است که قشری از زندگی اشرافی در جامعه ایجاد میگردد.پیامدهای آن طبعاً افزایش بیکاری،فساد و فاصلۀ طبقاطی است.پس دولت باید با سیستم های مکانیزه و تمام اتوماتیک و به شدت علمی و حساب شده و با کمک دانشمندان تراز اول بین المللی، به وضعیت حقوق و دستمزدهای کشوری سامان دهد،تمام مناقصات و مزایدات کشور و نیز اطلاعات تجاری و حساس تالار بورس را شفاف و روشن نماید. جلوی رانت و عدم شفافیت اطلاعات تجاری را از طریق منظم کردن داده های اتاقهای بازرگانی و عوامل وزارت صنعت ، معدن و تجارت بگیرد و سیستم های نوین وام دهی بانکی را جایگزین سیستم های فرسوده فعلی نماید.