اتاق های فکر استانی

«حسام الدین آشنا» رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان این که اتاق های فکر استانی محلی برای گفت و گوهای ملی در مسائل راهبردی است گفت: هدف اصلی این است که به جای بحث های سبک حزبی، سیاسی و فحاشی های رسانه ای و به جای گروکشی های سیاسی، اقتصادی افرادی با نام، نشان و سابقه درخشان حرفشان را به صورت منظم و موثر بزنند و فضای عمومی کشور را در مسائل اصلی، رهبری کنند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری صبح چهارشنبه در نشست تخصصی نمایندگان اتاق های فکر استانی افزود: اگر قرار است روزنامه ها خوراکی داشته باشند و خبرگزاری ها استناد کنند باید به نظراتی که از دیدگاه سه جانبه گرایی مسوولان دولتی، نخبگان دانشگاهی و خبرگان صنفی برخاسته است استناد کنند.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر این که اتاق های فکر استانی یک ابزار نیستند ادامه داد: این اتاق ها محلی برای تعامل جدی هستند و کارهایی که برعهده خواهند داشت مساله شناسی های ملی و منطقه ای است.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزاری نشست های تخصصی با حضور نخبگان و خبرگان استانی را یکی از اهداف تشکیل این اتاق های فکر دانست و اضافه کرد: تقاضا داریم سه گروهی که نام برده شده در کنار هم جمع شوند تا جلوی خودگویی و خودخندی را بگیریم.

آشنا ارائه سیاست های کاربردی درباره مسائل منطقه ای و ملی را هدف دیگر اتاق های فکر استانی برشمرد و گفت: پژوهش ها باید در دانشگاه ها انجام شود اما این جلسات، حاصل دانش، تجربه و نتایج حاصل از پژوهش های قبلی است که از زبان افراد متخصص و کارآمد بیان می شود.

وی سومین هدف از تشکیل این اتاق های فکر را ارائه گزارش به نهادها و دستگاه های استانی یا مرکزی دانست و افزود: این اتاق های فکر باید به عناصر فعال آن استان در حوزه های سیاست گذاری تبدیل شوند.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ادامه داد: این مرکز بزرگ ترین مشتری محصولات اتاق های فکر استانی است و این اتاق ها باید به تقاضای دانشی مرکز بررسی های استراتژیک پاسخگو باشند.

آشنا با بیان این که در اتاق های فکر استانی نگاه ملی مبتنی بر بوم حاصل می شود و این موضوع متاسفانه تا به حال در کشور جدی گرفته نشده بود خطاب به نمایندگان اتاق های فکر استانی گفت: شما باید به یک گروه موثر در سیاستگذاری مرکزی و منطقه ای تبدیل شوید و مسوولان هم باید راه های فکر را جدی بگیرند.

وی از رونمایی آزمایشی شبکه ملی سیاست پژوهشی (شمس) خبر داد و افزود: مجموعه اتاق های فکر استانی را تحت یک شبکه اجتماعی مجازی با نام شبکه ملی سیاست پژوهشی هدایت خواهیم کرد.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری تصریح کرد: حاصل کار اتاق های فکر استانی در این شبکه قرارداده می شود و همه مردم می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

وی با تاکید بر این که هدف از تشکیل اتاق های فکر استانی ایجاد یک نهاد ملی گفت و گو و نه یک بازوی سیاسی دولت است خاطرنشان کرد: هدف مرکز بررسی های استراتژیک این نیست که فقط یک موفقیت را برای دولت تدبیر و امید ثبت کند که البته حتما این کار خواهد شد اما هدف این است که کارآمدی این شیوه به اثبات برسد.

آشنا در پایان بیان کرد: ما گرد هم آمده ایم تا به صورت جدی و برابر حرف بزنیم چرا که بسیار کم دیده شده است که یک مسوول دولتی از استاد دانشگاهی وقت بگیرد و یا استادی یک مسوولی را به دفتر خودش دعوت کند و کمتر از آن این ارتباط با خبرگان صنوف است.

/ 41 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اکبر

اگر مرسی در مصر،باندازه دانه خردل،شعور داشت می فهمید که اثر دراز کردن نعش های هموطنانش در میدان رابعه قاهره،مانند دراز کردن نعش های سربازان متجاوز یک ارتش خارجی نیست.آیا شما می توانید،صبح فرزند یک شیرفروش اهل قاهره را به خاطر عقیده سیاسی تان(درست یا غلط بودنش اصلاً و ابداً مهم نیست) در مسجد رابعه دراز کنید و بعد از ظهر به همان مغازه شیر بروید و با لبخند یک کاسه شیر سفارش دهید؟! یا میخواهید تا آخر عمرتان و نسل اندر نسل،کاسه شیر روزانه تان را از خارج،اختصاصی برایتان پست کنند! مگر میشود با مردم و ساکنان یک کشور،مثل سربازان و متجاوزان اجنبی برخورد کرد؟ این موضوع تفاوت اساسی کشورهای مفلوک و عقب مانده جهان مثل افغانستان و نیجر و آفریقای مرکزی با کشورهای شیک و پیشرفته و متمدن جهان،مثل سوئیس و دانمارک و سوئد و کستاریکا است.وگرنه تیر انداختن سمت مردم که کاری ندارد.مایه اش کمی عصبانیت و کشیدن ماشه هست.تمام.بشار اسد اگر خودش و خاندانش در 30 سالی که تشریف دارند،اجازه می دادند تا خانواده دیگری هم ولو باندازه 4 سال بر تخت بنشیند،شاهد اینهمه فساد اداری در سوریه که سرآخر زمینه سوء استفاده شد برای القاعده و آمریکا،نبودیم.

فرهنگ

مطالب لینک زیر از نظر من عین واقعیت دردناک کشور در حوزه نشر هست.کاش رئیس جمهور محترم ، فکری به حال کسانی کنند که از طریق نشر آثار فرهیخته امرار معاش می کنند.شاید بشود کاری کرد.معتقدم هنوز کاملاً دیر نشده است: http://ilna.ir/news/news.cfm?id=171661

فرهنگ

به عنوان کسی که نفوذ افراد بیسواد تحصیلکرده آقازاده به سیستم دانشگاهی در ایران را تیرخلاص به آینده کشورم می دانم ، از جواب بسیار بی درو پیکری که وزارت علوم با لحنی تند به مطبوعات در مورد بورسیه های نالایق خارج (و تبدیل خارج به داخل) داشت،اصلاً قانع نشدم.فکر نمی کنم این جوابیه کسی را در ایران قانع کرده باشد. اتفاقاً برعکس،باعث دلخوری خیلی از خانواده های طبقات متوسط در ایران شد.البته مردم می فهمند که وقتی در یک وزارتخانه تمام عناصری که این فاجعه را بوجود آوردند کماکان در سر پست های ستادی باشند و فقط وزیر عوض شده باشد،نمی توان جواب بهتری گرفت.ولی برای مردمی که عاشقانه وزیر علومشان را دوست دارند،اینگونه بی احترامی در قالب جواب رسمی واقعاً تعجب آور است.

اکبر

به نظر من پولهای میلیارد دلاری که کشورهای قطر،عربستان سعودی و کویت،در تجهیز نیروهای خون آشام در خاورمیانه هزینه می کنند،بزودی پای تمام کشورهای جهان را خواهد گرفت و از نیجریه تا یمن و از مصر تا سومالی،هرجا که دیدید یک گروه وحشی با پشتیبانی صدها کانال رادیوئی و تلوزیونی،دارند مردم را قتل عام می کنند بدانید پای پولهای کثیف این سه کشور در میان هست.این سه کشور،تقریباً تمام کارخانه های مهم اروپائی را خریده اند،تقریباً با اکثر چهره های سرشناس در اروپا و آمریکا ،رفاقت برقرار کرده اند و بعد از نابودی کامل سوریه و مصر و لیبی،حالا نیجریه و سومالی را هم به هم ریخته اند و رزمندگان چچنی را برای کشتارهای وحشیانه در اوکراین به این کشور گسیل داشته اند تا انتقام خود را از پوتین بگیرند.ما باید در ایران آنها را کاملاً جدی بگیریم وگرنه با حرکات احساسی ، قافیه را به کویت و قطر و عربستان سعودی می بازیم.

علی

طبیعی است که در سالهای گذشته،افراد بی مایه زیادی از شرایط دلالی کشور کمال استفاده راکرده و بار وبندیل خود را بسته اند.ولی خوشبختانه روش هایشان را در از میان بدر کردن رقیبان،تغییراساسی نداده اند.دکتر روحانی نباید وارد معقولات شود.حرفهایی که نه برای مردم آب میشود و نه نان.اینکه عده ای بخواهند به زور مردم را به بهشت بفرستند،حرف روشنی است.پیامبر(ص) هم نمی گفت یا اسلام بیاورید یا من فلان میکنم.اسلام از قلب ها وارد شد نه از درب ها.آنهایی هم که اسلام آوردند،برای بهشت تعریف واحدی نداشتند. عده ای وضو ساختند و با شمشیر بر فرق مولایم زدند و میخواستند جامعه اسلامی را به بهشت برسانند و عده ای دیگر با آفریدن فاجعه کربلا به نفع به قول خودشان امیرالمؤمنین یزید میخواستند به بهشت بروند.امروز، مردم مسائل را درک می کنند.انتظارات مردم از دکتر روحانی،موارد بسیار بسیار کم هزینه و ساده ای است.مثلاً چرا مدیرکل و استاندارتان،معاون و فرمانداری را که 10سال است در آنجا تثبیت شده و کاملاً مخالف شماست،عوض نمی کند؟!چرا فردی که هزار میلیارد بدهی دارد،به عنوان تاجر به بانک مرکزی معرفی میشود؟اینها انتظارات زیادی نیست.بقیه بازی و دردسر هست.

سعید5

در مورد مسکن مهر،کارمندهای تحویل گیرنده شهرکها از انبوه سازان خودی(!)،رشوه گرفتند و چشمشان را به روی خیلی از مسائل این آقایان (معروف به برادران انبوه ساز بساز و بندازی)بستند.ساختمانی که با 1 میلیارد تومان همه چیزش تکمیل می شد،10 میلیارد تومان گرفتند و به اندازه 400 میلیون تومان کار تحویل ندادند.مسکن های دست و پا شکسته هنوز بدست فقرا نرسیده بود(یا شاید هم رسیده بود!) که موج اسکناس های بی پشتوانه که سیل آسا روانه جیب این انبوه سازهای بی وجدان مسکن مهر می شد،روانه بازار گردید.افرادی که با سوء استفاده از سیستم ناسالم دولتی، به جای کاشی 10 تومانی، کاشی 2 تومانی از مغازه دار تحویل گرفته و 200 تومان به حساب دولت و مردم گذاشتند.مردم بینوا را با ساختمانهای خیلی خیلی خطرناک و غیر استاندارد(از هر نظر)،در بیابانها،رها کردند و بزرگترین تورم تاریخ خاورمیانه را هم برگرده عامه نهادند.در دنیا،انبوه سازان عملکرد و کیفیت کارشان را شرکت های ناظر، سیستماتیک چک می کنند.آنها بدون وام دولتی ،انبوه می سازند و مالیات سنگین میدهند و باز سود میکنند.به دلال ها اجازه بساز و بندازی داده نمیشود و جنس مرغوب در رقابت بزرگان،بدست مردم میرسد.

بانکی

هیچکدام از بانکی هائی که وامهای کلان را به دوستان گرمابه و گلستانشان (به بهانه کارصنعتی و انبوه سازی و غیره) داده اند،از سرکارهای خود در بانک ها نرفته اند. طبیعی است که وقتی می بینند گند کارشان درآمده،کلافه شده و میگویند این جو سازی ها سیاسی و برای ضربه زدن به دولت آقای روحانی است.اولاً این کجایش سیاسی است؟!ثانیاً این کجایش به دولت فعلی مربوط می شود؟! آقای سیف! شما خودتان را به خاطر دوستانتان لکه دار نکنید.اجازه دهید،این آتش که دلهای مردم را می سوزاند،با عدالتی که از برخورد منتخبمان جناب آقای روحانی انتظار داریم خاموش شود و پول ها به بیت المال برگردد. این،خواسته به حق مردم است که باعث نزول تورم و رونق اقتصادی کشور خواهد شد.

سعید5

چند روز پیش که با چند دلال مسکن صحبت می کردم،همگی منتظر پزشکان متخصص عزیز بودند که با آنها شریک شوند و قیمت زمین را لااقل در شمال کشور دوباره بکشند بالا.یک چیز مشخص هست. تا زمانیکه پولهای باد آورده از طریق دولت به بهانه های مختلف به بازار سرازیر می شود و برای کسانیکه این پولها را می گیرند مالیاتی تعلق نمی گیرد،کسانیکه می خواهند با سیستم عرضه و تقاضا و بازار آزاد جلو بروند، ضرر می کنند،اما کسانیکه خود را به خزانه لایزال دولت چسبانده باشند،می توانند پولها را به بهانه مختلف خارج کرده و وارد سیستم دلالی ایران کنند.فعلاً پول در بخش درمان و در جیب دندانپزشکان متخصص،رادیولوژیست ها و جراحان زیبائی هست.پس زمینخواری زمین های شمال در چند سال آینده توسط این عزیزان (که هرگز کوچکترین مالیاتی به دولت نمی پردازند)به بورس این میلیاردرها تبدیل خواهند شد.

مریم وزیری

سلام امیدوار بودم شمس رو در فیس بوک پیدا کنم. فکر میکنم نیازه سریعتر شروع کنیم. موفق باشید

الف

مبارک است انشاالله. ای کاش ساز و کاری اندیشیده شود که به سان کارهای پیشین و مشورت هایی که نادیده گرفته می شوند نشود. اتصال مستقیم این اتاق ها به تهران می تواند یک گام بلند باشد بخصوص اگر اعضای اتاق فکر دلسوز و متفکر باشند از آنجایی که مستقیما با پایتخت کار می کنند می توانند وزنه ی قابل توجهی در تصمیم سازی های استان ها باشند.